Hedge fonlar risk azaltıyor

Bu ay başında Goldman Sachs tarafından derlenen veriler, hedge fonların uzun-kısa pozisyonlarını dikkate alan kaldıraç göstergesinin 20 puan düşüşle bir yılın en düşük seviyesi olan yüzde 66’ya gerilediğini ortaya koydu.

Morgan Stanley’in derlediği ayrı veriler de ABD uzun-kısa hisse hedge fonlarının net kaldıracının benzer bir düşüşle yüzde 41’e indiğini gösterdi.

Bloomberg tarafından görülen bu veriler sektörün geneli açısından da önemli birer gösterge.

Araştırma şirketi Convergence’ın açıkladığı son sıralamaya göre Goldman Sachs ve Morgan Stanley 5 binden fazla hedge fona hizmet veren dünyanın en büyük iki aracı kurumuna sahipler.

Öte yandan Bloomberg’e konuşan, ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen başka iki aracı kurumun yetkilileri de risk azaltımının faizlerde yaşanan artış ve piyasalarda yaşanan satış baskısı nedeniyle ortaya çıkan defansif pozisyonlanmadan kaynaklandığını belirttiler.

New York merkezli bir hedge fon olan Valueworks CIO’su Charles Lemonides, hedge fonların “onları satışa zorlayacak seviyelere yaklaşmadıklarından emin olmak istediklerini” ifade etti.

Lemonides, “Piyasada düşüşlerin devam etmesi, bir noktada bunu vurgulayacaktır. Fed’in daha da sıkılaşacağını söylediği her ay, likiditeye dayalı büyük satışlardan birine girebileceğimiz gerçeğini daha fazla idrak ediyoruz” dedi.

Öte yandan hedge fonların ABD’nin çöp statüsündeki tahvil pozisyonları geçen yılki yüzde 12,5 seviyesinden yüzde 14,5’e çıkarak pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, emeklilik fonlarının yüksek getirili ABD tahvili pozisyonu bu yıl yüzde 20’den fazla düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir