Hazine’nin 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilinde negatif faiz

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın düzenlediği 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracında net satış 4,99 milyar lira olarak gerçekleşti.

İhalede reel bileşik faiz eksi yüzde 0,68 oldu.

4 yıl vadeli TLREF’e endeksli 3 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracında ise net satış 1,45 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tahvilde dönemsel faiz yüzde 5,61 olarak kaydedildi.

İhale öncesi TÜFE’ye endeksli kağıda 18,3 milyar TL’lik teklif geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin ilk ihracı öncesi piyasa yapıcılardan gelen 18,3 milyar TL’lik teklife karşılık, 2,5 milyar TL satış gerçekleştirdi. Kamudan gelen 100 milyon TL’lik teklifin tamamı karşılandı.

4 yıl vadeli TLREF’e endeksli 3 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesinde ise piyasa yapıcılardan 711 milyon TL teklif geldi, satış tutarı ise 500 milyon TL oldu.

Bu tahvilde ihale öncesi kamudan gelen 70 milyon TL’lik tekliflerin tamamı karşılandı.

Teknik aksaklık nedeniyle sonuçlar geç açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı teknik aksaklık nedeniyle ihale sonuçlarını geç açıkladı.

Hazine’den yapılan açıklamada, Hazine tarafının ihaleyi manuel olarak tamamlamış durumda olduğu, herhangi bir sorunun bulunmadığı, ancak sistem sorunu giderilemediği için sonuçlanmadığı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.