Haftaya piyasalarda tansiyon yüksek olacak

10.06.2023 15:35 Son Güncelleme:

Yeni haftada piyasaları oldukça yoğun bir ekonomi gündemi bekliyor. Yurt içinde yeni ekonomi yönetimin yol haritası ile ilgili atacağı adımlar, piyasaların izleyeceği en önemli gündem maddesi olacak.

Veri akışında öne çıkanlar cari işlemler dengesi, iş gücü, perakende satışlar, konut satışları, konut fiyatları, Merkezi Yönetim bütçesi olacak.

Hazine ihaleleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi ve Moody’s’in olası Türkiye raporu da gündemin önemli başlıkları arasında yer alıyor.

Yurt dışında ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası(ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın(BoJ) faiz kararları piyasanın öncelikli gündem maddeleri olacak.

Yurt dışında ABD tüketici ve üretici fiyatları, perakende satışlar, sanayi üretimi, Çin sanayi üretimi, perakende satışlar, İngiltere iş gücü, dış ticaret, aylık GSYH, sanayi üretimi, Almanya final tüketici fiyatları, ZEW, Euro Bölgesi sanayi üretimi, final tüketici fiyatları verileri öne çıkıyor.

Enerji piyasalarının yakından izlediği OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) raporları da bu haftanın ekonomi takviminde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir