Goldman’dan sonra JP Morgan da Fed’den 4 faiz artışı bekliyor

KÜRESEL PİYASALAR

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon, enflasyonun Fed’in düşündüğünden kötü olması olasılığının hala var olduğunu belirterek “25’er baz puanlık 4 faiz artırımı çok küçük bir miktar ve ekonominin bunu absorbe etmesi çok kolay olur” diye ekledi.

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Fed’in ekonomiyi çok ağır şekilde sarsmadan faiz artırımları yolu ile enflasyonu kontrol altına alabileceğini söyledi.

“Eğer şanslıysak, Fed enflasyonu yavaşlatabilir ve bir yumuşak iniş gerçekleştirebiliriz” diye konuşan Dimon,”Atılacak adımlar biraz iğneye iplik takmak gibi olacak” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun Fed’in düşündüğünden kötü olması olasılığının hala var olduğunu da belirten Dimon, Fed’in faizleri hali hazırda beklenenden daha fazla artırmaya ihtiyacı olabileceğini vurguladı. “Eğer sadece 4 faiz artırımı olur ise ben kişisel olarak şaşırım” ifadelerini kullanan Dimon, “25’er baz puanlık 4 faiz artırımı çok küçük bir miktar ve ekonominin bunu absorbe etmesi çok kolay olur” ifadelerini de kullandı.

Goldman Sachs 2022’de Fed’den dört faiz artırımı bekliyor

Goldman Sachs Group Inc.’ye göre, ABD Merkez Bankası Fed bu sene yüksek olasılıkla dört faiz artırımı gerçekleştirecek ve en geç Temmuz ayında bilanço küçültmeye başlayacak.

Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notunda ABD iş gücü piyasasındaki toparlanmanın ve 14-15 Aralık’ta gerçekleşen Fed toplantı tutanaklarındaki şahin sinyallerin daha hızlı bir normalleşmeye işaret ettiği bildirildi.

Hatzius, “Risklerin daha öncekinden daha erken bir sürece işaret etmesi sebebiyle bilanço küçültmesine ilişkin tahminimizi Aralık’tan Temmuz’a çekiyoruz. Bu noktada enflasyon yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacak. Mart, Haziran ve Eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da ekledik” ifadelerini kullandı.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi bugün TSİ 18:00’de Jerome Powell’ın ikinci bir dönem Fed Başkanı olmak üzere aday gösterilmesini bir oturumda ele alacak. Öncesinde Powell’ın oturumda yapacağı açılış konuşması kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre Powell, “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Küresel piyasalarda dikkatler ABD tarafından gelen mesajlar ve verilere çevrildi.

Haftanın ilk işlem gününde yüzde 0,49 yükselen MSCI Asya Pasifik Endeksi salı gününe hafif kayıplarla başlıyor. Pazartesi günü tatil nedeniyle işleme kapalı olan Japon piyasaları Asya’daki kayıplara öncülük ediyor.

Pazartesi günü Wall Street endeksleri de genel olarak satıcılı seyretti. Dow Jones %0,45 gerilerken, S&P 500 %0,14 aşağıda kapandı. Nasdaq 100 %0,05 ile pozitif bölgede kapanmayı başardı. Seans sonuna doğru alıma geçen yatırımcılar S&P 500’de kayıpların bir kısmının telafi edilmesini, Nasdaq 100’ün de artıda kapanmasını sağladı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi dün aralıksız 6 günlük yükselişin ardından ilk kez hafif geriledi. Haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,76 seviyesinden günü tamamlayan ABD 10 yıllık getirisi bu sabah hafif yükseliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi ise dün yaşadığı %0,13’lük artışın ardından bu sabah sınırlı şekilde geriledi.

Powell’dan “Ekonomi farklı olacak” mesajı

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi bugün TSİ 18:00’de Jerome Powell’ın ikinci bir dönem Fed Başkanı olmak üzere aday gösterilmesini bir oturumda ele alacak.

Öncesinde Powell’ın oturumda yapacağı açılış konuşması kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre Powell, “Araçlarımızı, ekonomiyi ve güçlü bir işgücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız” ifadelerini kullandı. “Pandemi sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini görmeye başlayabiliriz” diyen Powell, “Hedeflerimizin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekecek” dedi.

Görevinin ikinci döneminde her ne kadar hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partinin desteğini arkasına alsa da, oturumda, milletvekillerinin Powell’ı faiz artırım zamanlaması, banka sermaye standartları ve iklim değişikliği gibi konularında sıkıştırması bekleniyor. Öte yandan Lael Brainard’ın Fed Başkan Yardımcısı adaylığı ise perşembe günkü bir oturumda değerlendirilecek. Brainard, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida’nın yerine geçecek.

Clarida pazartesi günü, görev süresi dolmadan iki hafta önce, 14 Ocak’ta görevini bırakacağını açıklamıştı. Clarida’nın beklenmedik şekilde görevinden erken ayrılma kararı, geçen yıl Fed’de yaşanan etik skandalının bir parçası. Geçen hafta Clarida’nın bir ABD hisse fonunda Şubat 2020’de en az 1 milyon dolarlık alım yaptıktan birkaç gün süre sonra, önemli bir merkez bankası açıklaması öncesinde yakın bir tutarda yeniden alım yaptığı ortaya çıkmıştı.

Altın yatırımcıları çarşamba günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklanırken, altın fiyatları Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında yükseldi. Gram altın ise salı günü 800 TL’yi gördü.

Altın fiyatları, yatırımcıların çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisine odaklanması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyon yorumları sonrasında yükseldi. Gram altın da dolar/TL’deki yatay seyre rağmen küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 800 TL’yi gördü.

ABD Aralık ayı tüketici enflasyonu çarşamba günü saat 16:30’da açıklanacak. Ülkede enflasyon Kasım’da yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi öncesinde yaptığı konuşmada, bankanın araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade etti.

Salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekeceğini vurgulayan Powell, bu doğrultuda para politikasının sürekli gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini bildirdi.

Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları sonrasında altının büyük kayıplar yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyor.

“Küresel tahvil faizleri salgın döneminin en yüksek seviyesinde bulunmasına rağmen altın çok da kötü performans göstermiyor” diyen Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Fed’in bilançosunu küçültmesinin getirisi eğrisini düzleştireceğini ve bunun da altını destekleyeceğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, 2021’in son günlerindeki yükselişten sonra geçen haftaya 1.830 dolar civarında başlamıştı. Hafta ortasına kadar inişli çıkışlı bir seyir izleyen değerli metal, haftayı yüzde 2’den fazla düşüşle kapatmıştı. Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü yeniden yükselişe geçerek 1.805 dolara kadar tırmandı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra salı günü sabah saatlerinde 801 TL seviyesinde bulunuyor.

Dünya Altın Konseyi, altının 2022’de nasıl performans gösterebileceğine dair öngörülerini paylaştı. Portföy kompozisyonlarında yaşanacak yapısal bir değişimle altına olan talebin artacağını düşünen konsey, faizlerin beklenenden hızlı yükselmesinin ise altın fiyatlarını baskılayacağını belirtti.

Dünya Altın Konseyi, salgın kaynaklı para politikaları, tedarik zinciri sorunları ve sıkı istihdam piyasasının yarattığı zincirleme etkilerden dolayı enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

Yüksek enflasyonla beraber hisse piyasalarındaki aşırı değerlemeler, yeni koronavirüs varyantları ve geçtiğimiz dönemde daha az likit varlıklara olan talepteki artışın piyasalarda düşüşe neden olabileceğini belirten konsey, bunun da portföylerde hedge olarak tercih edilen altına olan talebi artıracağını düşündüğünü belirtti.

Altın fiyatlarının tüketicilerin ve merkez bankalarının talebinden de destek bulabileceğini ifade eden Dünya Altın Konseyi, bu iki etkenin de uzun dönemde altın fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğini vurguladı.

Faizlerin beklenenden hızlı yükselmesinin ise altın fiyatlarını baskılayacağını belirten kuruluş, nominal ve reel faizlerin tarihsel olarak çok düşük kalmaya devam edeceğini ve bunun da portföylerdeki dağılımın yapısını etkileyerek altın gibi daha likit varlıklara olan talebi artırabileceğini söyledi.

2021’de altın hangi bölgeye aktı?

Dünya Altın Konseyi’nin raporuna göre, Kuzey Amerika’daki borsa yatırım fonlarından altın çıkışı 10.9 milyar dolara ulaşırken Asya’daki fonlara 1.5 milyar dolarlık altın girişi oldu.

Böylece Asya’daki borsa yatırım fonlarının yönettiği altın miktarı yüzde 20 artarken Kuzey Amerika’daki fonlardaki altın miktarı yüzde 8,9 azaldı.

Avrupa’daki borsa yatırım fonlarına altın giriş çıkışları 2021’de yatay bir seyir izledi. Küresel bazda tüm borsa yatırım fonlarına 2021’de 38,9 milyar dolarlık altın girişi olurken 48 milyar dolarlık altın çıkışı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.