Global Ports Holding: Rusya’ya yaptırımları ihlal etmedik

HABERLER

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, İngiliz hukukçular, Türkiye’deki Londra Borsası’na kayıtlı Global Ports Holding’e bağlı liman işletmelerinin Rus oligark Roman Abramoviç’e ait olduğundan şüphelenilen yatların demirlemesine izin vermesinin İngiltere’nin yaptırımlarını delmesi anlamına gelebileceğini söyledi. Şirket bunun üzerine yaptığı açıklamada Rusya yaptırımlarını ihlal etmediklerini belirtti.

Global Ports Holding GPH) yaptığı açıklamada Bodrum Cruise Limanı’nı sadece imtiyaz sahibi olarak işlettiğini ve limana yanaşan gemi veya yatların izin prosedürlerine dahil olmadığını bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada “Bu sorumluluk ve karar Türk makamlarına aittir. İmtiyaz sahibi olarak GPH, bu tipteki bir karar yasal olduğu sürece buna uymak zorundadır” ifadeleri kullanıldı.

GPH süperyatlara yer ayrılmasından dolayı kendilerine herhangi bir ücret veya ödeme yapılmayacağını duyurdu.

Şirket, “Yer ayrılması İngiltere dışında, GPH’nin bir gemi ya da yatın yanaşmasını reddetme yetkisinin olmadığı bir limanda gerçekleştiği için yaptırımların ihlali anlamına gelmiyor” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.