Gıda üreticileri Avrupa’nın raflarını nasıl dolduracak?

İki senedir, Nestle SA ve rakipleri, pandemi kaynaklı aksaklıklarla boğuşuyordu. Şimdi ise yeni bir tehdit ile karşı karşıyalar. Dünyanın en büyük gıda şirketlerini; fabrikalarına enerji sağlamak için çok az gazın olduğu bir kış bekliyor.

Bunun üzerine gıda üreticileri, doğalgaz kaynakları bitse bile, Avrupa’nın raflarını tahıl, ekmek ve yoğurt gibi temel gıdalarla dolu tutabilmek amacıyla enerji kullanımını azaltmak ve gazla çalışan tesisleri petrole dönüştürmek için; yetkililere taleplerini iletti.

OC&C Strategy Consultants’ın küresel yönetici ortağı Will Hayllar, “Bazı şirketler, enerji kullanıcılarının hiyerarşisinde nerede oldukları konusunda hükümetlere lobi yapacak. Ayrıca, örneğin kendi jeneratörlerini kurarak, arzı garanti altına almak için harekete geçecekler ve yakıt depolayacaklar” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’nın işgali üzerine Rusya’ya uygulanan yaptırımlara karşılık olarak gaz ihracatını kesmesi Avrupa endüstrisini sarstı. Avusturya, Almanya ve İtalya, arzın durmasına karşı en savunmasız ülkeler oldu. Gaz kesintileri, yalnızca kış kıtlığı korkularına değil, aynı zamanda fiyatların yükselmesine ve kimyasallardan arabalara ve unlu mamullere kadar her şeyin üreticilerinin maliyetlerini artırmasına neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir