Getir, rakibi Gorillas’ı satın alma görüşmelerinde ileri aşamada

Satın alma teklifinin nakit ve hisse takası karışımından oluştuğunu aktaran kaynaklar, nihai kararın verilmediğini ve müzakerelerin bir işlemle sonuçlanmayabileceğini ifade ettiler.

Gerçekleşmesi halinde bu satın alma, Mubadala Investment Co. ve Sequoia Capital tarafından desteklenen Getir’in İngiltere ve Almanya’nın da dahil olduğu Avrupa pazarı içinde basamak

atlamasını sağlayabilir. En son bir yıl önce 3 milyar dolarlık bir değerlemeyle fon toplayan Gorillas, yatırımcıların para kaybeden sektöre karşı daha temkinli davranmasının ardından seçenekleri araştırmaya başlamıştı.

Getir ve Gorillas temsilcileri konu hakkında yorum yapmadı.

Daha önce konuya yakın kaynaklar Gorillas’ın bazı rakipleriyle birleşme veya satış olasılıkları hakkında görüşmelerde bulunduğu bilgisini aktarmıştı. Şirketler karlılığa geçişe daha fazla odaklanmaya başlarken, sektör de konsolide olmaya başladı. Getir, 2021’in sonlarında İngiliz startup

Weezy’yi satın alırken, Gorillas bu yılın başlarında Fransız Frichtti’yi bünyesine katmıştı.

Berlin merkezli Gorillas, 2020’de kurulduktan sonra, teslimat hizmetlerinin popülaritesinde ciddi bir artış yaşanan Kovid-19 karantinalarının zirvesinde hızla sermaye çekti. Ancak şirket yakın zamanda işten çıkarmalar gerçekleştirmek ve faaliyet gösterdiği bazı pazarlardan çıkmak durumunda kalmıştı.

Gorillas CEO’su Kağan Sümer bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, şirketi karlılığa döndürebilmek için yeni finansman arayışına girmeyi planladıklarını söylemişti.

2015 faaliyete başlayan Getir, hızlı teslimat işini büyütmek için mart ayında 11,8 milyar dolar değerleme ile yaklaşık 800 milyon dolar yatırım çekmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir