Gelişen ülke borsalarında en uzun soluklu düşüş trendi

Gelişen ülke hisse senetleri dolardaki yükseliş ve Çin büyümesine ilişkin belirsizliklerin etkisiyle rekor süredir ayı piyasasında.

Bloomberg’in verilerine göre MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Şubat 2021’de gördüğü zirveden beri 594 gündür ayı piyasasında kalarak rekor kırdı.

Morgan Stanley analizine göre önceki rekor 589 günle 2021 yılı Eylül ayında sona eren ayı piyasasıydı. MSCI Gelişen Piyasalar endeksi geçen seneki zirvesinden bu yana yaklaşık yüzde 39 düştü. Endeks küresel finansal krizde yüzde 66 oranında düşüş kaydetmişti.

Fed’in şahin faiz artışları, dolardaki güçlenme ve fonların gelişen piyasalardan çıkışı bu düşüşün devam edebileceğini gösteren bazı faktörler arasında. Çin’in Kovid politikasının endekste en fazla ağırlığa sahip olan Çinli şirketlerin görünümüne dair yarattığı belirsizlikler, Batı ile Çin arasındaki gerilimler de baskıya neden olan diğer unsurlar arasında.

“Çıkışlar hızlanacak”

TS Lombard Gelişen Piyasa Strateji Birimi Yöneticisi Jon Harrison gelişen piyasaların dolardaki yükseliş ve ABD Borsalarındaki düşüş nedeniyle baskı altında kalmaya devam edeceğini belirterek “Dış koşullar kötüleştikçe gelişen ülke piyasalarından çıkışlar da hızlanacak” değerlendirmesini yaptı.

Morgan Stanley Stratejisti Jonathan Garner 10 Mayıs’ta Asya ve gelişen ülkelerin ayı piyasasının son fazına girdiği tahminini yaptı. O günkü kapanıştan bu yana MSCI gelişen piyasalar endeksi yaklaşık yüzde 13 düştü. Garner ve ekibi geçen ay 10 Asya ve gelişen ülke hisse senetlerinden 6 tanesinin Eylül veya Ekim’de dip yaptığını belirtti.

Stratejistler, hisse senetlerindeki gidişatı izlemek için dolardaki güçlenme, Fed para politikası gibi 10 gelişmeyi takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir