Fransa, Almanya'ya doğal gaz ihraç etmeye başladı

Fransa, AB’nin en büyük ekonomisinde aylardır süren arz krizini hafifletmeyi amaçlayan bir enerji dayanışma anlaşması kapsamında ilk kez Almanya’ya doğal gaz sağlıyor.

Fransız şebeke operatörü GRTgaz tarafından yayımlanan bir açıklamaya göre, Fransa sınırındaki Obergailbach köyündeki ülkeleri birbirine bağlayan gaz boru hattı, başlangıçta günlük 31 gigawatt-saatlik bir hacmi pompalamaya başladı.

Fransa Enerji Dönüşümü Bakanlığı’ndan alınan verilere göre, miktarın nihayetinde Almanya’nın toplam gaz tüketiminin yüzde 2’sinden daha azını temsil eden günlük maksimum 100 gigawatt-saat’e yükselmesi bekleniyor.

Fransa ve Almanya arasındaki Obergailbach’taki tek ara bağlantı, başlangıçta gazı Fransa’ya taşımak için inşa edildi. Ancak taraflar akışı tersine çevirmek için gerekli değişiklikleri yaptılar.

Vatandaşlardan ÖTV düzenlemesi talebi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Şu anda Avrupa dayanışmasına ve entegre, birleşik bir pazara sahip olmasaydık, ciddi sorunlarımız olurdu.” demişti.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ise “Bu, Avrupa dayanışmasının iyi ve önemli bir işaretidir. Bir dayanışma ruhu içinde zor teknik sorunların bile çözülebileceğini gösteriyor” dedi.

Fransa, gaz ihtiyacının çoğu Norveç tarafından ve sıvılaştırılmış doğal gaz kaynakları yoluyla karşılandığından, Rusya’dan azalan enerji ithalatından Almanya’ya göre daha az etkileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir