Paraşüt e-Faturada iptal ve iade işlemleri

Anasayfa Forumlar Paraşüt Muhasebe Programı Paraşüt e-Faturada iptal ve iade işlemleri

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  muhasebe tarafından 1 hafta önce tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #203

  muhasebe
  Yönetici

  Paraşüt programında e-Faturada iptal ve iade işlemleri nasıl yapılır ?

  Elektronik faturaların (e-fatura veya e-arşiv) iptal ve iade kuralları teknik olarak matbu fatura ile aynıdır ancak pratikte yapılan işlemler değişiklik gösterir.

  İptal işlemi
  Ticari e-fatura:
  Ticari e-fatura gönderdiyseniz ve iptal etmek istiyorsanız, müşterinizin sistemine düştükten sonra 7 gün içinde müşteriniz tarafından reddedilebilir. Müşteriniz e-faturanızı reddettikten sonra yeni bir e-fatura oluşturup müşterinize gönderebilirsiniz. Reddedilen e-fatura, sistemde iptal edilmiş bir fatura gibi görünür.

  Temel e-fatura:
  Temel e-fatura gönderdiyseniz ve iptal etmek istiyorsanız, faturayı gönderdiğiniz müşterinizin bu faturaya karşılık bir iade e-faturası oluşturup tarafınıza iletmesi gerekir. Bu işlem her iki faturanın birbirini mahsuplaştırması için yeterlidir.

  e-Arşiv fatura:
  e-Arşiv faturayı, resmileştirildiği tarihten itibaren 7 gün içinde iptal edebilirsiniz. Bunun için, Paraşüt hesabınız içerisinden fatura görüntüleme ekranını açıp faturanın sağ üst köşesinde bulunan DÜZENLE butonunun altındaki İPTAL ET seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  paraşüt e-fatura iptali

  Resmileştirilmesinin üzerinden 7 günden fazla bir süre geçtiyse e-arşiv faturayı iptal etmemelisiniz. Onun yerine, temel e-faturanın iptal işleminde olduğu gibi müşterinizin tarafınıza iade faturası kesmesi gerekir. Şayet müşteriniz bir firma değilse, o size iade faturası kesemeyeceği için sizin Gider Pusulası oluşturmanız gerekmektedir.

  İade işlemi
  Tedarikçiniz tarafından size gelen bir faturaya (yani gider faturasına) iade faturası oluşturmak için yapmanız gereken GİDERLER > Gider Listesi sayfasına tıklayıp iade etmek istediğiniz faturayı seçmek (Bu faturayı henüz kaydetmediyseniz bu sayfadan önce gider faturasını kaydedip sonrasında iade işlemlerine başlamanızı öneririz).

  e-fatura iade

  Sonrasında ilgili faturanın görüntüleme sayfasının sağ üst tarafında bulunanDİĞER butonuna tıklayıp İADE OLUŞTURseçeneğini seçin.

  paraşüt iade faturası

  Bir gider faturasına karşılık kaydettiğiniz iade faturası SATIŞLAR> Faturalar sayfasına kaydolacaktır. Elektronik fatura kullanıcısı olduğunuz için bu iade faturasını resmileştirip e-fatura veya e-arşiv fatura olarak tedarikçinize iletmeniz yeterlidir.

  Sizin kestiğiniz bir satış faturasına karşılık müşterinizin keseceği iade faturaları ise size 2 şekilde gelebilir:

  Müşteriniz e-fatrua kullanıcısı ise size e-fatura gönderecektir ve bu e-fatura Paraşüt hesabınız içerisine, GİDERLER menüsü altındaki Gider Listesi sayfasına düşecektir.
  Müşteriniz matbu fatura kullanıcısı ise size matbu fatura iletecektir. Bu matbu faturayı Paraşüt hesabınıza kaydederken iade faturasına karşılık gelen satış faturası üzerinden İADE OLUŞTUR özelliği ile yapabilirsiniz. Alternatif olarak GİDERLER > Gider Listesi sayfası altından yeni bir hızlı veya detaylı fiş/fatura oluşturabilirsiniz.

  Kaynak : https://www.parasut.com

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.