FED‘ten faiz artışı beklentisi

ABD’de gözler Merkez Bankası’ndan gelecek faiz kararında. Gelecek hafta toplanması beklenen FED, faizi 25 baz puan arttırabilir. Avrupa Merkez Bankası’nda da benzer artış bekleniyor. Faizin 50 baz puan artacağı düşünülüyor.

Merak edilense faiz artışlarının ne kadar süreceği. Analistlerin gözü, FED Başkanı’nın cuma günü açıklayacağı tarım dışı istihdam verisi piyasa beklentilerinde.

ABD’de geçen hafta açıklanan veriler, ekonomi için yumuşak iniş sinyali vermişti. Çünkü ABD ekonomisi, 2022’nin son çeyreğinde beklenenden daha fazla büyüdü. Yeni konut satışları, yüzde 2,3 artış kaydetti. 616 bine çıkan konut satısı 4 ayın en yüksek seviyesini gördü. Kişisel tüketim harcamalarında da yüzde 2,1 gerilme yaşandı.

Şirketlerdeyse Tesla gelirlerini 4. Çeyrekte yüzde 37 arttırdı. 24,3 milyar dolara çıkarttı. Buna rağmen 24,7 milyar dolarlık beklenti karşılanamadı. ABD’li teknoloji devi Microsoft’un da geçen yıla kıyasla gelirleri yüzde 12 azaldı. General Electric ve Johnson&Johnson da piyasa öngürülerini karşılayamadı.

Analistlerse bilanço döneminin devam ettiğine dikkati çekti. Apple, Amazon, Alphabet ve Meta gibi şirketlerin piyasa yönü üzerinde etkili olacağı belirtildi.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nınsa, faiz arttırımını durdurmasa bile, yavaşlatabileceği kanısında. Bunda bölge ekonomisindeki karışık sinyaller etkili. Doğalgaz fiyatlarındaki aşağı yönlü seyirse, üretim maliyetleri ve enflasyon açısından rahatlama sağladı.

FED faiz toplantısı ne zaman, hangi tarihte? FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED 2023 toplantı tarihleri!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir