Fed’de ‘Mart korosu’na Harker da katıldı

HABERLER

Fed yetkililerinde Mart’ta faiz artışına yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Mart ayında faiz artışına açık olduğunu belirtti.

Fed’de faizlerin Mart’ta artacağına ilişkin sinyal veren yetkililerin sayısı artıyor.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker de bu yönde açıklamalarda bulundu. İngiliz gazete Financial Times’ın haberine göre Harker bu yıl üç faiz artışı öngördüğünü, bu artışların Mart ayında başlamasına açık olduğunu söyledi.

Harker gerekmesi durumunda daha fazla faiz artışına da açık olduğunu belirtti.

Fed’in tüketici talebini dizginlemek için adım atması gerektiğini ifade eden Harker “Tamamen frene basmak istemiyoruz ama talebi bir miktar yavaşlatmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.

Harker, Fed’in enflasyo hedeflerinin ötesinde bırakmasına izin vermesi durumunda uzun vadeli problemler yaşanacağını öngördü.

  • FED/BRAİNARD: ENFLASYONU DÜŞÜRMEK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ

Powell şahin mesajlar vermişti

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonun ABD’deki ekonomik toparlanma için “ciddi bir tehdit” olduğunu ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacağını söylemişti.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitap eden Powell, Fed’in sıfıra yakın seviyedeki faiz oranlarını artırmaya ve 8,8 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayacağını söylerken, bunu aşırı ısınan bir ekonomiyi soğutmaya yönelik bir politika olarak değil, pandemi döneminde uygulamaya sokulan ultra gevşek acil önlemlerin kaldırılması olarak sundu.

Bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirten Powell, “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız.” dedi.

“Gerçekten bu yıl boyunca normale daha yakın bir politikaya geçeceğiz, ancak şu an bulunduğumuz yerden normale giden uzun bir yol var” diyen Powell, bu sürecin istihdam oranı üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını beklemediklerini belirtti. Powell, faizlerin hangi ay itibarıyla artmaya başlayacağı konusunda işaret vermese de bilançoyu küçültmeye bu yıl başlayacaklarını net olarak ortaya koydu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, enflasyonu düşürmenin en önemli görevleri olduğunu söyledi

Fed, aynı zamanda bankanın yönetim kurulu üyesi olan Lael Brainard’ın Fed Başkan Yardımcılığına adaylığı kapsamında ABD Senatosu’nda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.

Buna göre Brainard, ABD ekonomisinin büyümedeki en güçlü toparlanmayı ve işsizlikteki düşüşü gördüğünü belirtti.

Geçen yıl işsizliğin 2,8 puan düştüğüne işaret eden Brainard, büyümenin ise yüzde 5,5 civarında olacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Brainard, “Ancak enflasyon çok yüksek ve ülke çapında çalışan insanlar maaşlarının ne kadar ileri gideceği konusunda endişeli. Para politikamız, herkesi kapsayan bir toparlanmayı sürdürürken enflasyonu yüzde 2’ye indirmeye odaklı. Bu bizim en önemli görevimiz.” ifadelerini kullandı.

“Salgın zorluklar yaratmaya devam ediyor”

Ekonominin bugün istenilen şekilde ilerleme kaydettiğini ancak salgının zorluklar yaratmayı sürdürdüğünü belirten Brainard, “Önceliğimiz, elde ettiğimiz kazanımları korumak ve tam toparlanmayı desteklemek.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelişen ekonomik koşullara duyarlı para politikasını desteklediğini vurgulayan Brainard, bu yaklaşımın düşük enflasyon ve milyonlarca istihdamla kayıtlardaki en uzun toparlanmanın sürdürülmesine yardımcı olduğunu ifade etti.

Brainard, Fed’in fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin peşinden gitmeye ve ülkenin finansal sisteminin gücü ile direncini korumaya kararlı olduğunu, aynı zamanda bankanın bağımsızlığı ve tarafsızlığına da bağlı olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, 22 Kasım 2021’de Fed Başkanlığına Jerome Powell’ı, Başkan Yardımcılığına Lael Brainard’ı aday göstermişti.

ABD Merkez Bankası (Fed), ülke ekonomisinin 2021’in son haftalarında “ılımlı” hızda büyüdüğünü belirterek, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve iş gücü sıkıntısının büyümeyi kısıtladığını bildirdi.

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun ocak sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, ABD genelinde ekonomik faaliyetin 2021’in son haftalarında “ılımlı” hızda büyüdüğü kaydedildi.

Raporda, devam eden tedarik zinciri aksamaları ve iş gücü sıkıntısı nedeniyle büyümenin kısıtlanmaya devam ettiği aktarıldı.

Tüketici harcamalarının Kovid-19 salgınında Omikron varyantının hızla yayılması öncesi istikrarlı bir hızla büyümeye devam ettiğine işaret edilen raporda, çoğu bölgede son haftalarda yeni vaka sayılarının artmasıyla eğlence amaçlı seyahatlerde, otel doluluklarında ve restoranlarda ani bir geri çekilme görüldüğü belirtildi.

Raporda, iyimserliğin genel olarak yüksek kalmaya devam ettiği, ancak bazı bölgelerdeki işletmelerin gelecek birkaç aydaki büyüme beklentilerinin son haftalarda biraz düştüğünü bildirdiği dile getirildi.

İmalat sektörünün büyüme hızındaki bazı bölgesel farklılıklarla birlikte ulusal çapta artmaya devam ettiği belirtilen raporda, ulaştırma sektöründeki genel faaliyetin orta hızda arttığı, çiftlik gelirlerinin ise 2021 boyunca yüksek seyrederken, çeşitli bölgelerdeki kuraklıkların tarımsal koşullara gölge düşürdüğü ifade edildi.

Raporda, istihdamın da son haftalarda ılımlı bir şekilde arttığına işaret edilerek, ancak çoğu bölgede iş gücü talebinin güçlü olmaya devam ettiği vurgulandı.

Çoğu bölgede güçlü fiyat artışlarının bildirildiği belirtilen raporda, ancak bazı bölgelerde fiyat artışlarında son aylarda hissedilen güçlü temponun hızını biraz kaybettiğine dikkat çekildi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD’de Aralık ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi verilerinin açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede enflasyon baskılarının genele yayıldığını söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Mester, düşük enflasyon görünümü için Fed’in hareket etmesi gerektiğini ve enflasyon baskılarının genele yayıldığını açıkladı.

Fed’in piyasaları bozmadan bilançoyu “olabildiğince hızlı daraltması” gerektiğini vurgulayan Mester, “Bilançonun daha makul boyutlara indirilmesi gerekiyor.” dedi.

Mester, Fed’in faiz artışı hakkında yaptığı değerlendirmede, ülkedeki ekonomik mevcut koşulların devam etmesi durumunda Mart’ta faiz artışının muhtemel göründüğünü söyledi.

ABD’de enflasyon 39 yılın zirvesinde

ABD’de Aralık ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi açıklandı. Veriler Aralık ayında yıllık enflasyonun 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığını gösterdi.

Ülkedeki yıllık enflasyon Aralık’ta yüzde 7 olarak kaydedildi. Aralık ayında tüketici fiyatları aylık bazda ise yüzde 0,6 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,5 olarak belirlenmişti.

Unicredit, Türk lirasındaki değer kaybının ve enflasyondaki yükselişin 2022’de devam etmesini beklerken, 2023 yılında seçim sonuçlarına bağlı olarak kurda ve enflasyonda düşüş yaşanabileceğini tahmin etti.

Unicredit, Türkiye’nin 2022 yılında yüzde 4,7 büyümesini beklerken Türk lirasındaki değer kaybının 2022 yılında da süreceğini ve yıl sonunda enflasyonun yüzde 37 civarında olacağını öngördü.

Banka, Orta ve Doğu Avrupa bölgesine ilişkin çeyreklik değerlendirme raporunda Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelere de yer verdi.

Siyasi baskılar devam ettiği takdirde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2022’de faizleri indirmeye devam edeceğini belirten Unicredit, kurdaki hızlı değer kaybının finansal istikrarı tehdit edebileceğini belirtti.

Unicredit, dolar/TL’nin 2022 sonunda 18 seviyesine yeniden ulaşacağını öngörürken, enflasyonun 2022’nin büyük bir kısmında yüzde 50’nin üzerinde kalmaya devam edeceğini yıl sonunda ise gerileyerek yüzde 37’ye düşeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi.

TCMB için yüzde 12’lik faiz tahmini

Merkez Bankası’nın 2022 yılında faizleri yüzde 12 seviyesinde tutmasını bekleyen banka, 2023 yıl sonunda TCMB politika faizinin yüzde 23 seviyesinde olacağını düşünüyor.

“Seçimleri muhalefetin kazanması halinde daha ortodoks bir para politikası izleneceğini düşünüyoruz” diyen banka, bunun Türk lirasının değerini ve sermaye girişlerini artıracağını öngördüklerini belirtti.

Bankanın 2023 kur ve enflasyon tahminleri de seçimlerle ilgili bu beklentilere paralel şekillendi. Unicredit 2023 yıl sonunda dolar kurunun 18’den 13,50 seviyesine düşmesini beklerken, enflasyonun da yüzde 37’den yüzde 18,7’ye gerileyeceğini öngörüyor.

Küresel piyasalarda ABD enflasyonu sonrası Fed’in para politikası patikasına ilişkin fiyatlamalar öne çıkarken, Morgan Stanley piyasalarda yüksek volatiliteye hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Morgan Stanley, dünya genelinde riskli varlıklara yönelik ilgi için önemli bir gösterge olan 10 yıllık enflasyona göre düzeltilmiş ABD getirilerinin, Fed’in faiz artırımlarıyla koronavirüs pandemisi öncesi seviyelerin en az 50 baz puan üzerine çıkabileceği değerlendirmesini yaptı.

Böyle bir senaryo durumunda piyasa ortalamasının üzerinde satış ve kar artışı elde etmesi beklenen ve halihazırda fiyatları çok yükselmiş olan büyüme hisselerinde yeni yıla başlarken görülen satış dalgasının devam etmesi öngörülüyor.

Morgan Stanley Stratejisti Andrew Sheets, “Piyasada hala tamamlanmamış işler var. Para politikası yön değiştirdikçe, faiz hareketinin tamamlandığını ya da tamamen fiyatlandığını düşünmek için erken. Reel getirilerin daha yükseğe çıkmak için hala fazlasıyla alan var” değerlendirmesini yaptı.

  • ALTINA ENFLASYON DOPİNGİ

Yeni yıl ciddi bir hisse rotasyonuyla başlamıştı

2022 yılı yatırımcıların teknoloji ağırlıklı büyüme hisselerinden, ucuz kalmış değer hisselerine yöneldiği ciddi bir hisse rotasyonuyla başlamıştı.

Yılın ilk haftasında Nasdaq 100 endeksi yüzde 4,5 gerilemiş, 10 yıllık reel getiriler de Nisan’dan bu yana en yüksek seviye olan eksi yüzde 0,77’ye çıkmıştı.

Sheets’e göre halihazırda -yüzde 0,83’lerde seyreden 10 yıllık reel getiriler bu yıl -yüzde 0,3’e kadar çıkabilir. Sheets, “Bu durumun, değer hisselerinden çok büyüme hisselerini ağır şekilde etkilemesini bekleriz” dedi.

JPMorgan Chase & Co. Küresel Araştırma Eş Direktörü Marko Kolanovic’in de aralarında olduğu diğer bazı isimler piyasaların yükselen getirilere verdiği tepkinin “aşırıya kaçtığı” görüşünü aktarmıştı.

Ancak Sheets, aralık ayında açıklanan şahin Fed tutanaklarının işleri değiştirdiğini söyledi: “Fed’in enflasyona karşı toleransında değişim var, buna verilecek tepkide de değişim olabilir.”

Altın fiyatları, ABD’de enflasyonun 39 yılın zirvesinde gelmesinden sonra Fed’in Mart ayında faiz artıracağına dair beklentilerin artmasıyla yükseldi. Gram altın ise dolar kurundaki düşüşü takip etti.

Altın fiyatları, enflasyonun yükselmesi sonrasında Fed’in Mart ayında faizleri artıracağının neredeyse kesinleşmesiyle yükseldi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL’deki düşüşle geriledi.

ABD’de enflayon Aralık ayında yüzde 7’ye çıkarak 39 yılın zirvesine tırmandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 7 olması yönündeydi.

Doların en çok işlem gördüğü para birimleri karşısındaki performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, enflasyon sonrasında yüzde 0,3 düşüşle 1.165 seviyesine geriledi. Doların zayıflaması dolar cinsinden fiyatlanan altın gibi emtiaları da destekledi.

Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları sonrasında altının kayıp yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyordu. Yüksek gelen enflasyon ve Mart ayında faizlerin yükseltileceğine dair beklentilerin artmasına rağmen altın fiyatlarının yükselmesi de bunu doğruluyor.

Ons altın fiyatı

Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü Powell’ın açıklamaları sonrasında yeniden yükselişe geçerek 1.823 dolara kadar tırmandı. Sonrasında hafif bir gerileme kaydeden değerli metal, çarşamba günü enflasyon verisi sonrasında yükselerek 1.828 dolara kadar tırmandı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra çarşamba günü sabah saatlerinde 804 TL seviyesinde bulunuyordu.

Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen ABD enflayon verisi sonrasında dolar kurunda yaşanan düşüşle 786 TL seviyesinde bulunuyor.

ABD’de 39 yılın zirvesine çıkan enflasyon verisi Fed’in agresif sıkılaşma beklentilerini desteklerken küresel piyasalarda riskli varlıklarda yükseliş izlendi.

ABD’de tüketici fiyatlarının 39 yılın en yüksek seviyesinde artması, Fed’in Mart ayından başlamak üzere dört kez faiz artırabileceği beklentileri desteklerken piyasaların tepkisi karışık oldu.

Verinin açıklandığı Çarşamba günü Wall Street endeksleri yükselişle kapandı. Dow Jones yüzde 0,11, S&P 500 yüzde 0,28, Nasdaq 100 yüzde 0,38 günün artıda tamamladı.

Ancak bu sabah itibarıyla ABD vadeli endeksleri düşüş gösterdi. Asya’da ise Japon Nikkei yüzde 1’e yakın geriledi. Çin CSI 300 endeksi de düşerken, Hong Kong Hang Seng yatay şekilde pozitif bölgede tutunuyor. Asya’daki satışlarda, China Evergrande Group’ın da dahil olduğu Çinli gayrimenkul şirketlerinin bu hafta gerçekleştirmeleri gereken tahvil ödemelerinin yaklaşması etkili oldu.

ABD enflasyon verilerinin ardından, büyük ölçüde fiyatlanmış olmasının da etkisiyle, tahvil getirilerinde önemli bir hareket görülmedi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi Çarşamba gününü yüzde 1,74’ten tamamladı.

Bloomberg Dolar Endeksi ise Çarşamba günü yüzde 0,62 düşüşle kasımdan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi’nin ülkedeki ham petrol stoklarının geçen hafta 4,55 milyon varil azaldığını ve Ekim 2018’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini açıklamasının ardından WTI ham petrolün varili dün bir ara 83 doları aştı. Bitcoin 44 bin doların altında işlem görüyor.

ABD’de üretici fiyat endeksi açıklanacak

Tüketici fiyat endeksi sonrası ABD’de bugün de Aralık ayı üretici enflasyonu verileri açıklanacak.

Bloomberg anketine göre üretici fiyatlarında aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 9,8 artış öngörülüyor. Aynı saatte ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi de açıklanacak.

TSİ 18:00’de ise ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Fed Guvernörü Lael Brainard’ın Fed Başkan Yardımcısı adaylığı için bir oturum düzenleyecek.

Brainard, önceden yayımlanan konuşma metnine göre, “Para politikamız enflasyonu yeniden yüzde 2’ye düşürürken, herkesi kapsayan bir ekonomik toparlanmayı korumaya odaklı. Bu, en önemli görevimiz” ifadelerini kullanacak. Wall Street Journal’a konuşan St. Louis Fed Başkanı James Bullard da yükselen enflasyon nedeniyle bu yıl faizi dört kez artırmanın uygun göründüğünü söyledi. Bullard daha önce 2022’de üç faiz artırımı öngörüyordu. Bu yıl Fed’in faiz kararlarında oy hakkı bulunan Bullard, faiz artırmaya erken başlamanın önemli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.