Fed tutanakları enflasyonun hızlanması endişesini gösterdi

FED yetkilileri, Eylül toplantısına ilişkin tutanaklarda enflasyonun seviyesi ve kalıcı gücü konusunda çok az şey yapma riskinin çok fazla yapma riskinden daha ağır bastığını vurguladı.

Son üç toplantı boyunca 75 baz puan faiz artıran Fed, yıl sonuna kadar faiz oranlarını yüzde 1,25 daha artırılmasının beklendiğini belirtti.

Fed’in agresif eylemi – ve bu tahminler – merkez bankacılarının enflasyonu yüksek tutabilecek devam eden risklerden endişe duymasıyla geldi.

Esnaf kredisinde merak edilen her şey! Sıfır faiz imkanı: 100 milyar TL’lik paket

Açıklanan Eylül ayı toplantı notlarına göre enflasyon “kabul edilemez derecede yüksek” kaldı. Fiyat artışlarının yetkililerin beklediğinden daha yavaş yavaşladığını söyleyen Fed yetkilileri enflasyonun “şaşırtıcı derecede hızlı kalabilmesinin” nedenlerini sıraladı.

İşgücü gerilimleri, yeni bir küresel enerji fiyat artışları turu, tedarik zincirlerinde daha fazla aksama ve ücret artışlarının fiyat artışlarına beklenenden daha fazla yansıması, bu nedenler arasında gösterildi.

Tutanaklara göre, Aralık ayında yarım puana düşmeden önce Kasım ayındaki toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artırabilecekleri üzerinde duruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir