Fed tutanakları: Enflasyon devam ederse daha kısıtlayıcı bir politika mümkün

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri tutanaklarda, temmuz ayında 50 ya da 75 baz puanlık bir faiz artışı beklediklerini ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha kısıtlayıcı bir duruşun mümkün olabileceğini belirtti.

Diğer taraftan, endişelerin uzun vadeli fiyat beklentilerini yükseltebileceği kaydedildi.

Fed yetkilileri tutanaklarda geçen ay, yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için faiz oranlarının daha uzun süre yükselmeye devam etmesi gerekebileceği konusunda anlaştılar.

Yetkililer tutanaklarda, merkez bankasının enflasyonu kontrol etme konusundaki güvenilirliğini sürdürmenin çok önemli olduğuna da vurgu yaptılar.

Ayrıca tutanaklarda, politikanın sıkılaştırılmasının bir süreliğine ekonomik büyümenin hızını yavaşlatabileceği, ancak enflasyonun yüzde 2’ye gerilemesinin maksimum istihdama ulaşmak için kritik olduğu belirtildi.

ABD’de mayısta yüzde 8,6 ile 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon Fed’in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselterek 1994’ten bu yana tek seferde en güçlü faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 26-27 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir