FED toplantısı ne zaman, bu ay var mı, hangi tarihte? FED faiz kararı açıklama tarihi!

Altın, dolar, borsa, kripto para, petrol, ekonomik büyüme gibi ekonominin ana dinamiklerini tetikleyecek olan FED, yılın ilk toplantısında faizleri yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutma kararı almıştı. FED faiz kararı için küresel piyasalarda gözler yapılacak ikinci toplantıya çevrildi.

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

Geçtiğimiz yıl toplantılarında faizleri değiştirmeyen FED’in bu sene birden fazla faiz artırımına gideceği tahmin ediliyor. Bu yılın ikinci toplantısı 16 Mart’ta yapılacak. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell toplantının ardından açıklamalarda bulunacak. FED üçüncü toplantısı da 3-4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. FED dördüncü toplantısını 14-15 Haziran 2022 tarihlerinde düzenleyecek. 26-27 Temmuz 2022’de beşinci toplantısını yapacak FED’in altıncı toplantısı 20-21 Eylül, yedinci toplantısı 1-2 Kasım ve sekizinci toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde düzenlenecek.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Goldman Sachs ekonomistleri FED’in 2022 yılında Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere dört faiz artırımı yapacağını tahmin etmişti. Enflasyona göre faiz artırım sayısının artabileceği belirtilirken, sıkılaştırıcı önlemlerin görüleceğini de duyurulmuştu. JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon da yaptığı tahminlerde ekonomiyi çok sarsmadan faiz artırımları yapılarak enflasyonun kontrol altına alınacağını belirtip “25’er baz puanlık 4 faiz artırımı çok küçük bir miktar” demişti. FED’in faiz artırım adımı mart ayında gelirse 2018 yılının aralık ayından beri ilk kez yaşanmış olacak.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? PPK Şubat ayı faiz kararı tarihi 2022!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir