FED Faiz kararını açıkladı! Son dakika FED haberleri! 1 Şubat 2023 Dolar altın euro ne olur?

FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararına dair açıklamalarda bulundu. İşte 1 Şubat 2023 FED faiz kararı detayları…

FED faiz kararı ne oldu?

2023 yılının ilk FED toplantısı 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi. Ardından FED faiz kararı için FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması merakla bekleniyordu.2023 yılının ilk FED toplantılarının son günü 1 Şubat’tı. FED faiz kararının 1 Şubat saat 22.00 sıralarında açıklandı. Buna göre, ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 4,50-4,75 aralığına çıkardı.

 Açıklamada enflasyonun kısmen gevşediği ancak hala yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Yetkililer faiz artışlarının devam etmesinin uygun olacağı görüşünü yineledi.

FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? FED faiz kararı sonucuna göre altın ve dolar…


Milliyet’te yer alan habere göre; 

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararının duyurulması ardından açıklamalarda bulunu. Powell şunları söyledi;

“Enflasyon hedefe ulaşana dek daha fazla artışın uygun olacağını düşünüyoruz.

Hızlı parasal sıkılaştırmanın tam etkileri henüz hissedilmedi. Enflasyon hala hedefimizin üzerinde. Enflasyonun düşüş trendinde olduğundan emin olmak için daha fazla kanıta ihtiyacımız olacak.

Para politikasının bir süre daha kısıtlayıcı kalması gerekiyor. Henüz yeterince kısıtlayıcı politika seviyelerinde değiliz.

Faizde tepe noktasının ne olması gerektiği konusunda henüz bir karar vermedik. Şu an ile Mart toplantısı arasında gelecek verileri değerlendireceğiz. Faizler konusunda çok az şey yaparak riskleri yönetmek zor. Enflasyonun yeniden yükselişe geçmesini istemiyoruz.

Aşırı sıkılaştırma yapmak istemiyoruz, ancak aşırıya kaçarsak bunu düzeltecek araçlarımız var. Enflasyon konusunda zafer ilan etmek için henüz çok erken. Enflasyonu yönlendiren pek çok faktör var. Şu anda sadece dezenflasyonist sürecin başladığını söyleyebiliriz.

İş gücü piyasası dezenflasyonist süreci yönlendirmede önemli olacak. Uygun sınırlayıcı seviyeye ulaşmak için iki faiz artırımından daha bahsediyoruz.

Faizler konusundaki patikaya ilişkin çok fazla konuşma yaptığımızı, çok zaman harcadığımız tutanaklarda göreceksiniz. Faiz artırımlarının durdurulması, sonra yeniden başlatılması şu anda FOMC tarafından konuşulan bir konu değil. Faizler konusunda önümüzdeki patikaya henüz karar vermedik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir