FED faiz kararı açıklama tarihi 2022… FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur?

26.10.2022 11:36 Son Güncelleme:

FED faiz kararı altın ve dolar gibi yön belirleyici ekonomik faktörleri doğrudan etkilerken piyasalarda yatırımı olan yatırımcılar tarafından FED faiz kararından çıkacak sonuç merak ediliyor. FED tarafından bu yıl peş peşe yapılan faiz artırımlarının akabinde yılın geri kalan döneminde iki FED toplantısı daha gerçekleştirilecek. Ekim ayında toplantısı bulunmayan FED kasımda yapacağı toplantıda açıklayacağı faiz kararı ile küresel piyasalara yön verecek.

FED TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

FED’in sitesinde yer alan toplantı takvimine göre FED, faiz kararını 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde açıklayacak. FED faiz kararı TSİ ile 2 Kasım saat 21:00’de açıklanacak. Kasım ve aralık aylarında iki toplantı daha gerçekleştirilecek. Yılın son FED toplantısı ise 13-14 Aralık tarihlerinde yapılacak. Aralık toplantısında FED yeni yıldaki ekonomik öngörülerini açıklayacak.

KASIM AYI FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Uzmanlara göre FED’in önümüzdeki ay 75 baz puanlık faiz artımı ön görülüyor. FED’in enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için güçlü faiz artışına devam etmesi halinde, güvenli liman etkisiyle doların dünyada güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi bekleniyor.

Gözler Euro Bölgesi’nde yarın gelecek faiz kararına çevrildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir