Faiz artırımları konusunda uyarmışlardı… Fed'den BM'ye cevap mı?

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard’dan bankayı faiz artırma konusunda uyaran Birleşmiş Milletler’e yanıt niteliğinde bir açıklama geldi.

Brainard yaptığı konuşmada, enflasyonun yakında yumuşayabileceğinin nedenlerini sıralarken, merkez bankasının fiyat artışları önemli ölçüde yavaşlayana kadar faiz oranlarını artırarak ekonomiyi kısıtlamaya devam etme planını yineledi.

Brainard, “Enflasyonun zaman içinde hedefe geri dönmesini sağlamak için para politikası bir süre kısıtlayıcı olacak” dedi.

Brainard, Fed’in oranları belirlerken sözde yayılma etkilerini hesaba kattığını belirterek “Eşzamanlı küresel sıkılaştırmanın birleşik etkisi, parçalarının toplamından daha büyük” dedi.

Son dakika! TCMB Ağustos ayı cari işlemler dengesi verisini açıkladı

Fed Başkan Yardımcısı, şu ifadeleri kullandı:

“Faiz oranları ve döviz kurlarındaki beklenmedik hareketlerin sınır ötesi etkilerinin yanı sıra kötüleşen dış dengesizliklerin bazı durumlarda finansal kırılganlıklarla etkileşime girebileceğinin de çok farkındayız. Yatırımcıların korkması halinde, temel finansal piyasalardaki likidite kırılganlığı sarsıntıyı artırmaya yardımcı olabilir. Fed, küresel finansal istikrar yetkilileriyle de düzenli etkileşim halinde.”

Brainard, Fed’in dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarıyla yakın temas halinde olduğunu ve birçok küresel para otoritesinin enflasyona karşı mücadelede birleştiğini, ancak politika belirlerken birbirlerine karşı şeffaf olmaya çalıştıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir