EYT düzenlemesi Meclis'te! Uzman isim yapılması gerekenleri tek tek anlattı

30.01.2023 12:22 Son Güncelleme:

Haber Kaynağı: CNN TÜRK

EYT Meclis’e sunuldu! Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekliliğe hak kazanacak

İşte Özgür Kaya’nın açıklamaları:

EYT DÜZENLEMESİ MECLİS’TE

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan sonra Meclis Genel Kurulu’na gelecek. Meclis Genel Kurulu’ndan geldikten sonra Cumhurbaşkanı’nın onayı ve Resmi Gazete. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra bizim için en önemli safha genelgenin çıkması. Genelgeyle ilgili 1 hafta, 10 içerisinde çıkmasını bekliyoruz.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Genel Kurul ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra artık bu yasanın İşleyişini ortaya koyacak belge ya da işlem detayı genelgeyle ortaya çıkmış olacak. Kim ne zaman emekli olacak? Kim ne zaman başvuru yapacak? Örnekleriyle biz bu genelgenin içeriğini gördükten sonra oradan sürecimizi başlatmış olacağız. Tabii bu süreç 28 Şubat’a gelmeden önce tamamlanmış olacak. Çünkü Genel Kurul ve Cumhurbaşkanı onayı maksimum toplam 2 gün bilemediniz 3 gün. 10 gün de genelgenin çıkması desek 13 gün ki ben o kadar da bekleyeceğini tahmin etmiyorum. Daha erken hızlı bir şekilde çıkacak. Yani 15 Şubat itibariyle bu iş sona ermiş olacak.

EYT BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Önce prim gün sayımı tamamlamış mıyım? Hizmet yılımı tamamlamış mıyım? Bunlara baktıktan sonra evet ben bunları yerine getirmişsem ya da bunları yerine getirememişsen, prim günüm eksiğin varsa borçlanmayla tamamlayabiliyor muyum? Tamamlarsam ne zaman emekli olacağım? Bütün bunların detaylarına bakacağız. Ve diyelim ki 28 Şubat tarihine biz bunu yetiştirdiğimiz takdirde bizim maaşımız bir Mart’tan itibaren işlemeye başlayacak. 27 Şubat tarihine tarihi mesai bitimine kadar elektronik ortamda gece 24:00’a kadar başvuru yaptığımız takdirde 1 Mart’tan itibaren bizim maaşımız işlemeye başlayacak.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Havaların da soğuduğunu varsayarsak ki önümüzdeki günlerde kar yağışı da olacak. Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kapılarında veya önlerinde bir sıra beklemelerine gerek yok. Birincisi e-Devlet sistemi üzerinden bu başvuruyu yapabiliyoruz. Buna imkanı olmayanlar PTT şubelerinden iadeli taahhütlü gönderebilirler. Eğer her ikisini de yapamıyorsa vatandaşlarımız o zaman Sosyal Güvenlik Kurumu’nun doğrudan merkez müdürlüklerine ya da il müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

ÇALIŞAN EYT’LİLER NE YAPACAK?

İşverenle öncelikli olarak görüşecekler. Çalışanlar eğer işine devam etmek istiyorlarsa, devam ediyorlarsa  diyelim ki 28 Şubat itibariyle 08 kodundan işten ayrılış bildirgesi verilecek. Bakın burada işten çıkıştan bahsetmiyorum. İşten ayrılış bildirgesi. Çünkü 08 kodu statü değişikliği söz konusu. Ben aktif pozisyondan, pasif pozisyonla düşünüyorum demektir. Yani uzun vadeli sigorta yerine kısa vadeli sigortaya geçiyorum. Ve emekli başvurusunu yaptıktan sonra normal sigortam sona erecek ve takip eden ay başından itibaren emekli sigortam tekrar başlayacak. 

ÇALIŞMAYAN EYT’LİLER NE YAPACAK?

Çalışmayanlar için işlem çok basit. Doğrudan tahsis talep formunu verecekler. e-Devlet sistemi üzerinden, PTT şubelerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek çalışmayanlar tahsis talebinde bulunup 28 Şubat’ta başvuru yaptıklarında az önce ifade ettiğim gibi 1 Mart’tan itibaren aylıkları bağlanacak.

BANKA-PROMOSYON-İKRAMİYE

Aylık bağlanırken birincisi banka seçecekler. Hangi bankayla çalışmak istiyorlarsa tahsis talep formunda bu soruya cevap verecekler. İkincisi bankalarla promosyon uygulaması var. Promosyon pazarlıklarını yapacaklar. Üçüncüsü ise Ramazan Bayramı’ndan önce bu işlemi gerçekleştirdikleri takdirde maaş, promosyon ve ikramiyelerini alıp üç tane maaş diyelim biz buna. Alıp hayırlısıyla 2023i yılında EYT’liler de emekli olmuş olacaklar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir