Erdoğan’dan KDV indirimine uymayana şiddetli ceza uyarısı

HABERLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KDV indirimleri ile ilgili, “Kurduğumuz denetim ekipleri ile bizim attığımız adımlara karşı ters adımlar atanlara yönelik şiddetli cezai müeyyideleri uygulayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

KDV indirimleri hakkındaki soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Kurduğumuz denetim ekipleri ile bizim attığımız adımlara karşı ters adımlar atanlara yönelik şiddetli cezai müeyyideleri uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan BAE ziyaretine ilişkin olarak da, BAE’yi son olarak Başbakan olduğu dönemde 2013 yılında ziyaret ettiğini hatırlatan, Erdoğan, ziyarete ilişkin, “Aralık ayında Dışişleri Bakanımız ziyaret etti. Bu ziyaretimle ilişkilerimizin hak ettiği ivmeyi yakalamasını umut ediyoruz. BAE ile ilişkilerimizde yeni dönemi başlattık. Bölgesel gelişmeleri de ele alacağız.

BAE önde gelen ticaret ortaklarımız arasında yer alıyor. BAE de Türkiye’deki dinamik ekonomik yatırımına katkıda bulunuyor. Ziyaretimizin amacı bu potansiyeli hızlıca hayata geçirmektir. Önde gelen yatırımcılarla bir araya geleceğim” açıklamasını yaptı.

Zincir Mağazalar Derneği (ZMD) Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe Bloomberg HT’ye daralan iç talebi canlandırmak için gıda dışı kategorilerde de vergi indirimi beklediklerini söyledi.

Zincir Mağazalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe gıdada alınan KDV indirimi gibi gıda dışı ürünlerde de önlem alınmasını beklediklerini söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan İş Dünyası programına konuk olan Tınastepe, iç talepte ciddi bir daralma olduğunu ve talebin canlanması için ek önlemlerin gelmesi gerektiğini söyledi.

“ÖTV oranında da indirim bekliyoruz”

Tınastepe’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Tüketicilerde temel ihtiyaçlarını karşılama eğilimi görülüyor. İç talepte ciddi daralma var. Haftasonu alınan karar ile KDV oranlarındaki 7 puanlık indirimin, temel ürünlerin fiyatlarına olumlu yansıyacağını görmeyi bekliyoruz. İnsanlar öncelikle kiralar, faturalarını ödemekle ve gıda ihtiyaçlarını ödemeye yönlendikleri için gıda dışındaki ihtiyaçlarını ertelediklerini görüyoruz. Dolayısıyla çok net iç talepte daralmadan bahsedebiliriz. İç talebin canlandırılması için kamudan beklentilerimiz var. Gıdada alınan önleme benzer gıda dışı kategorilerde özellikle ÖTV oranlarında indirim bekliyoruz. Bu oranların düşürülmesi iç talebi canlandıracağından dolayı vergi gelirlerindeki artışı da beraberinde gelecek.

Zincir marketlerin çatı örgütü Gıda Perakendecileri Derneği KDV indirimiyle ilgili yaptığı açıklamada “Esasen maliyet enflasyonu yaşamaktayız. Bu nedenle üreticisinden nakliyecisine, tedarikçisinden depocusuna kadar bütün iş ortaklarımıza gıda enflasyonuna karşı beraber mücadele etmek için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Temel gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimini olumlu karşılayan zincir marketler gıda enflasyonuyla toplu bir mücadele çağrısında bulundu.

Sektörün çatı örgütü Gıda Perakendecileri Derneği, KDV indirimiyle ilgili yaptığı açıklamada, KDV indiriminin gıda sektörünün enflasyona karşı topyekûn bir seferberliğe başlamasına vesile olmasını ümit ettiklerini belirtti.

Esasen maliyet enflasyonu yaşadıklarını belirten dernek bu nedenle üreticisinden nakliyecisine, tedarikçisinden depocusuna kadar bütün iş ortaklarına gıda enflasyonuna karşı beraber mücadele etme çağrısında bulundu.

Dernek yaptığı açıklamada devletin yaptığı fedakârlığın tüketicilere yansımasının ortak sorumluluk olduğunu belirtirken “Bizler bu sorumluluğun bilinciyle bir yandan KDV indiriminin raflardaki fiyatlara yansıması için azami gayreti gösterirken; diğer yandan sektörümüzdeki iş ortaklarımızla beraber gıda fiyatlarının sürdürülebilir ve kalıcı bir şekilde düşürülmesi için ihtiyaç duyulan işbirliklerine destek vermeyi taahhüt ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  • RUSYA’NIN SON 8 YILDA DEĞİŞEN TARIM VİZYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir