Emtiada savaş endişesi

Kırım’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imza projesi Kerç Köprüsü’nün patlatılması ve ardından Rusya’nın birçok Ukrayna şehrine füze saldırıları gerçekleştirmesi enerji ve gıda piyasalarında dengelerin yeniden sarsılmasına yol açıyor.

Kiev yönetiminin, Rusya’nın enerji altyapısına saldırıları sonrası elektrik ihracatını durduracağını açıklaması Avrupa gösterge doğalgaz fiyatını pazartesi günü yüzde 20 yükseltti.

Gösterge doğalgaz fiyatı Pazartesi gününün ilerleyen saatlerinde düşüp günü ekside kapasa da savaş koşulları altında piyasanın ne kadar gün içi volatilite yaşayabileceği bir kez daha görülmüş oldu.

Savaşın şiddetinin yükselmesi Ukrayna tahıl koridoru anlaşmasını da tehdit ederken buğday fiyatları üç ayın zirvesine çıktı. Chicago’da buğday vadelileri pazartesi günü yüzde 7,9’a kadar yükseldi.

Mısır vadelileri ise yüzde 3,4’e kadar yükselirken 21 Haziran’dan bu yana en yüksek kapanış fiyatına ulaştı.

Putin’in daha fazla füze saldırısı yapabileceklerini açıklamasına karşı Biden yönetimi Ukrayna’ya hava savunma sistemi sağlama sözü verdi. Beyaz Saray’dan ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görüşmesi hakkında yapılan açıklamada “Başkan Biden, Ukrayna’ya, ileri seviyede hava savunma sistemleri dahil olmak üzere ihtiyacı olan desteği sağlama sözü verdi” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir