Elon Musk yalnızca 48 saatin ardından dünyanın en zengin insanı ünvanını kaybetti

Elon Musk yalnızca 48 saatin ardından dünyanın en zengin insanı ünvanını kaybetti

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, tacını geri aldıktan sadece 48 saat sonra ‘dünyanın en zengin insanı’ ünvanını bir kez daha kaybetti. Musk’ın net serveti gün içinde 1,91 milyar dolar azalarak 184 milyar dolara gerileyerek, Fransız iş insanı Bernard Arnault’un gerisine düştü.

blank
Elon Musk, Fransız milyarder Bernard Arnault tarafından tekrar geçildikten sonra artık dünyanın en zengin insanı değil.
blank
Önceki gün Fortune, lüks tüketim ürünleri üreten LVMH’nin kurucusu Arnault’nun, Tesla hisselerinin büyük bir ralli yapmasıyla Musk tarafından sıralamada geçildiğini duyurmuştu.
blank
Ancak, Musk’ın servetinin büyük bir kısmının bağlı olduğu dünyanın en değerli otomobil üreticisinin hisseleri, yatırımcıların Tesla’nın 2023 Yatırımcı Günü’nde hayal kırıklığına uğramasının ardından yüzde 5’ten fazla değer kaybetti.
blank
Bloomberg’in dünyanın en zengin insanlarının gerçek zamanlı servetlerini takip eden Milyarderler Endeksi’ne göre Musk,1,9 milyar dolardan fazla kaybederek LVMH patronunun ardından ikinci sıraya geriledi.
blank
Bu arada Arnault’nun serveti, 1,6 milyar dolarlık  hisse geri alımının şirketin hisselerini yukarı çekmesi ve Avrupa’nın en değerli firması olma statüsünü pekiştirmesinin ardından yaklaşık 2 milyar dolar arttı.
blank
Bloomberg, Arnault ve Musk’ın net servetlerinin sırasıyla 186 milyar ve 184 milyar dolar olduğunu açıkladı.
blank
Bloomberg’den biraz farklı bir metodoloji kullanan Forbes ise Arnault’nun net servetini 205 milyar dolar, Musk’ınkini ise 194 milyar dolar olarak tahmin etti.
blank
Öte yandan, dünyadaki en zengin insanlardan biri olmasına rağmen Musk’ın serveti, Twitter’ı satın alması ve Tesla’da yavaşlayan satışlar da dahil olmak üzere birçok sorun nedeniyle büyük ölçüde düştü.
blank
2021’in sonlarında Forbes Musk’ı, 300 milyar dolara yaklaşan servetiyle tarihin en zengin insanı ilan etmişti.
blank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir