Elektrik faturalarına yeni formül

KONUTLARIN YÜZDE 64’Ü KADEMELİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasındaki yaptığı açıklamalarda, kademeli elektrik faturalarında indirimden vatandaşların yüzde 64’ün faydalandığını açıkladı. 

UZMANLAR 210KW SINIRININ SABİT KALMASINI BEKLİYOR

Enerji Uzmanı Altuğ Karataş, “210 KW eşik sınır belirlenmişti. Şunu anlıyoruz, bugüne kadar bu düzenleme yapıldığından beri Türkiye’de düzenlenmiş faturalardaki toplam bedeller üzerinden yüzde 64 ödeme, 1.37 TL’den gerçekleşmiş. Benim beklentim 210 KW sabit tutulacak ama Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre 1.37 TL’lik birinci kademe fiyatlar, 2,06’lık ikinci kademe fiyatta bir düzenleme” dedi.

“CEMEVİNE 575 TL GELEN FATURA 288 TL YE DÜŞECEK”

Cemevleri, dernekler ve STK’lar artık ticarethane değil, konut tarifesinden faydalanacak. Peki, bu nasıl bir indirim sağlayacak? Altuğ Karataş, “Cemevi, dernek ya da STK 210 KW’lık fatura ödüyorsa, bugüne kadar 575 TL’ye gelen ticarethanedeki eski faturası 288 TL’ye düşmüş olacak. Yüzde 50 eğer daha yüksek bir fatura ödüyorsa ki özellikle 1000 TL’den hesapladık yani 364 KW harcayıp 1000 TL ödenen fatura ise karma konut fiyatıyla 604 TL’ye düşmüş olacak” diye konuştu.

GÜNEŞ VE RÜZGAR ENERJİ SİSTEMİNE YÜZDE 30 VERGİ İNDİRİMİ

Cumhurbaşkanı, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 30’luk oranında vergi indirimi ve iş veren desteği sağlanacağı bilgisini paylaştı. Peki, güneş enerjisi paneli evlerde kullanılırsa ne kadar avantaj sağlar ve maliyeti ne kadar? Altuğ Karataş, “5 haneli bir bina olduğunu düşünelim. Kanunda 25 KW’a kadar güneş paneli ile kurulum izni var. Yaklaşık olarak 10-15 KW binada bir elektrik tüketimi ortaya çıkacaktır. Yatırım bugünkü rakamlara göre ortalama 130.000 TL aslında. Daire başına 27.000 TL bir yatırım düşmüş oluyor” yanıtını verdi. 

“GÜNEŞ PANELİ 5 YILDA MALİYETİNİ AMORTİ EDİYOR”

Uzmanlar evde kullanılan güneş panellerinin 5 yıl içinde, ticarethanelerde ise yeni teşviklerle 3 yıl içinde kendini amorti ettiğini belirtiyor. Altuğ Karataş, “Ömürlerini 20-25 yıl düşünürsek, artık ondan sonraki 15-20 yıl boyunca bedava elektrik üretmiş olacaksınız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir