El-Erian: ABD’de çekirdek enflasyon yükseliyor

Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Mohamed El-Erian Pazar günü CBS’nin “Face The Nation”a yaptığı açıklamada, manşet enflasyonun “muhtemelen yaklaşık yüzde 8’e düşeceğini” tahmin ettiğini söyledi. El-Erian, çekirdek enflasyon “hala yükseliyor” diye ekledi.

“Çekirdek enflasyon, enflasyonun itici güçlerini ve ne kadar geniş olduklarını ölçer” diye konuşan El-Erian, çekirdek enflasyondaki artışın “Hâlâ bir enflasyon sorunumuz var” anlamına geldiğini söyledi.

El-Erian, çekirdek enflasyonun hâlâ yükselişte olsa bile, sonunda düşeceğini söyledi ve söyle devam etti: “Soru şu ki, ekonomide bir yavaşlamayla mı yoksa büyük bir durgunlukla mı düşüyor?”

Petrol üreticisi grup OPEC+ Çarşamba günü 2020’den bu yana en büyük arz kesintisini açıkladı ve El-Erian, enflasyonun tekrar yükselmesine neden olma riski taşıdığı için bu kararın “ABD’ye zarar verdiğini” söyledi. Ancak, grup azalan talep karşısında petrol fiyatlarını korumak istediği için kesintinin sürpriz olmadığını söyledi. El- Erian, “Yaptıkları şey bu ancak ABD ekonomisi için kesinlikle iyi bir haber değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir