Ekonomi tedbirleri paketi detayları ne?

Kur korumalı TL mevduattan bireysel emekliliğe devlet katkısının yüzde 30’a çıkması ve memur maaşlarına yapılan artışa kadar 18 maddelik yeni ekonomi paketi düzenlemesi, Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi. Detayları Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, CNN TÜRK’e anlattı.

 “BES’LE TASARRUF ARTACAK BAŞKA ADIM DA OLACAK”

Cevdet Yılmaz, Tasarruflarımız artacak ki dış tasarruflara fazla ihtiyaç duymadan kalkınmamızı kendi tasarruflarımızla finanse edebilelim. Bireysel emeklilik bunun bir ayağı. Başka enstrümanlar da ileride gelecek. Yüzde 25 olan devlet katkısını yüzde 30’a çıkarıyoruz. Parasını süre dolmadan çekenleri hakları yanıyordu, devlet desteği alamıyorlardı. Şimdi yaptığımız düzenlemeyle belli harcama kalemleri için eğitim, evlilik, ev sahibi olmak gibi harcama kalemleri için belli limitleri geçmemek üzere kısmı olarak sistemden para kullanmalarına müsaade ediyoruz” dedi.

Ve kur korumalı TL vadeli mevduat. Sistem devreye girdi ama Plan Bütçe Komisyonu’nda yasal altyapısı hazırlanıyor. Kur farkı nasıl ödenecek, akıllarda soru işareti var? Cevdet Yılmaz, “Tahvillle değil, diğer şekillerde ödenmesine ilişkin önerge var. Komisyonumuzun takdirine sunacağız ama büyük ihtimalle geçmiş olacak” yanıtını verdi.

“EMEKLİ MAAŞI EN AZ 2 BİN 500 TL OLACAK”

Cevdet Yılmaz, emekli aylıklarını da değerlendirdi. “Alt limiti bin 500 TL şu anda sistemimizin. Bunu 2 bin 500 TL’ye yükselten bir düzenlememiz var” diye konuştu.

MEMURA İLAVE YÜZDE 2,5’LUK ZAM

Peki, tüm bu adımların maliyete etkisi ne olacak? Plan Bütçe Komisyonu’nda bunun analizi de komisyon üyelerine iletildi. Buna göre 1 milyon 265 bin kişiyi ilgilendiren en düşük emekli maaşının 2 bin 500 liraya çıkarılmasının yıllık maliyeti 3,5 milyar lira olacak. Memurlara verilecek ilave yüzde 2,5’lik zammın maliyeti ise yıllık 13,7 milyar lira olarak hesaplandı.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30 a çıkarılması düzenlemesinden 13,2 milyon kişinin yararlanması, 5 yılda fon birikimi 138 milyar lira katkı yapması, uygulamanın bütçeye yıllık 2,7 milyar lira gider yönlü etki etmesi bekleniyor. Doğalgazda da kademeli tarifeye geçilmesi ile de tüketimde yüzde 15 tasarruf sağlanacağı hesaplandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.