EBSO Başkanı Yorgancılar: Yüzde 14 politika faizi ile kredi veren banka yok

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın açıklamalarını Bloomberg HT’ye yorumladı.

İSO Meclis toplantısında konuşulan sözleri doğru bulmadığını söyleyen Yorgancılar, “Merkez Bankası’nın ana görev tanımında para politikalarını düzenlemek, fiyat istikrarını sağlamak diye çok açıkça bir ifade var. Sayın Merkez Bankası Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamaları tüm kamuoyu ağzının içine bakarak izliyor; dolayısıyla güven vermek zorunda. ‘Elimde liste var, stokçuluk yapıyorsunuz’ diye konuşmayı doğru bulmadığımı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Yorgancılar sözlerine şu şekilde devam etti:

Bugün piyasadaki banka faizleri yüzde 30’dan başlıyor. Firmaların kredibilitesine göre yüzde 50’ye kadar faiz isteyen bankalar var. Geçen hafta açıklanan bir uygulama ile kamu alacaklarının gecikmesi yıllık yüzde 30’a yükseltildi; ama politika faizimiz hala yüzde 14 seviyesinde. Bunun en büyük sıkıntısı enflasyonda. Türkiye 20 yıldır faiz, stokçuluk, kredi erişimi konularında konuşmuyordu. Bugün, bunu konuşmamızın tek sebebi enflasyonun yüksek seviyede olmasıdır.

Eğer bir ülkede üretim yoksa kalkınmak hayaldir. Sanayi üretim endeksinin arttığı yıllarda Türkiye’nin büyümesinin yukarı yönlü geliştiğini görüyoruz. Bu anlamda sanayinin desteklenmesi, moral verilmesi gerekiyor.

Yüzde 14 politika faizi ile kredi veren bir banka yok. Sadece kamu bankalarında, fatura karşılığında, eğer kredi limitleri açıksa oradan karşılamaya gayret ediyorlar. Türkiye’deki sanayici, esnaf, tüccar sadece kamu bankaları ile çalışmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir