Dünyanın en zengin ikinci insanından ekonomide fırtına uyarısı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda, Goldman Sachs CEO’su David Solomon’un CNBC’ye verdiği bir röportajına atıfta bulunarak “Evet, ekonomideki olasılıklar, gemiyi fırtınaya hazırlamamız gerektiğini söylüyor” diye yazdı.

Solomon, Goldman Sachs’ın Wall Street tahminlerini aşan üç aylık kazanç sonuçları yayınlamasının ardından yaptığı değerlendirmesinde hem kurumsal liderlerin hem de yatırımcıların artan riskleri anlamalarının ve buna göre hazırlanmalarının zamanının geldiğini söylemişti.

Solomon “Ufukta daha fazla oynaklık olmasını beklemeniz gerektiğini düşünüyorum. Bu kesinlikle gerçekten zor bir ekonomik senaryomuz olduğu anlamına gelmiyor. Ancak sonuçların dağılımına bakıldığında, ABD’de resesyon yaşama ihtimalimiz yüksek” ifadelerini kullanmıştı.

Fed yetkilileri de sıkıntılı dönemden kaçınmayı umut etmelerine karşın para politikasındaki sıkılaştırmanın bir sonucu olarak bir resesyon olabileceği uyarısında bulunuyordu.

Eylül ayında yetkililer, gayri safi yurtiçi hasılanın 2022’de sadece yüzde 0,2 büyüyeceğini ve 2023’te toparlanacağını, ancak bunun sadece yüzde 1,2 olacağını tahmin ediyordu.

Son zamanda liderler bu konuda karmaşık sinyaller veriyordu.

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, son zamanlarda durumun “çok, çok ciddi” olduğunu ve ABD’nin önümüzdeki altı ay içinde resesyona girebileceğini söyleyerek, önümüzdeki sorunlar konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir