Dünyanın en önemli metal borsasını elektrik kesintisi vurdu

Londra Metal Borsası’ndan yapılan açıklamaya göre üçüncü taraf bir veri merkezinde yaşanan elektrik sorunu nedeniyle kullanıcılar sisteme bağlanmakta sorun yaşıyorlar. Bu durum bakırdan alüminyuma önde gelen emtiaların küresel fiyatlarını belirleyen bazı yatırımcıların piyasaya erişimini de engellemesine neden oldu.

Bloomberg’in verilerine göre borsada günlük 64 milyar dolarlık vadeli metal ticareti yapılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan borsa sözcüsü “Bu konuyu acilen çözülmesi gereken bir sorun olarak görüyoruz ve tüm piyasa taraflarını süreç hakkında bilgilendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Aracımızdan LMB’nın üçüncü taraf bir veri merkezinden kaynaklanan bir bağlantı sorunu nedeniyle işlemlere kapalı olduğuna dair bilgi aldık” diyen ASK Resources Ltd. Yatırım Başkanı Eric Liu, “Diğer borsalar çalışmaya devam ettiği için bu durum kaldıraçlı işlemleri etkileyecektir fakat durumun çözülmesini beklemekten başka bir şansımız yok” yorumunda bulundu.

Bloomberg’in aldığı bilgilere göre Shanghai saatine göre sabah saat 09.00’da açılması beklenen alım-satım işlemleri hala gerçekleştirilemiyor. Tüm 6 ana metal emtiasında yapılan işlemlerin tamamının Pazartesi akşamı TSİ 21:00’dan önce yapıldığı görülürken Londra Metal Borsası’nın sahibi olan Hong Kong Exchanges and Clearing Ltd. işlemlerin TSİ 9:15’te tekrar başladığını duyurdu.

100 yıldan fazla süredir var olan Londra Metal Borsası’nda daha önce de dış kaynaklı veri sağlayıcıları nedeniyle bağlantı sorunları yaşanmıştı. Ne var ki daha önce yaşanan sorunlar birkaç saat içinde çözülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.