“Dünya bu şoku 1-2 aylık mevcut buğday stoklarıyla götürebilir”

HABERLER

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği (IAOM) Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Ukrayna krizinin tahıl piyasasına etkisi hakkında yaptığı değerlendirmede, “Dünya bu şoku 1-2 aylık mevcut buğday stoklarıyla götürebilir. Süre uzarsa o zaman problem daha büyük hale gelir.” dedi.

Bloomberg HT’ye konuk olan IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, Ukrayna krizinin tahıl piyasasına etkilerini değerlendirdi.

Ulusoy, Rusya- Ukrayna arasında yaşanan gerginliğin uzaması halinde durumun tahıl fiyatlarına etkisinin olacağını açıkladı. Brent petrolün ve buğdayın fiyat orantısının şu an aynı olduğunu aktaran Ulusoy, “Brent petrolün alternatifi var, ancak buğdayın ve mısırın alternatifi yok. Savaş dediğimizde enerjiyi ikame edebilirseniz fakat tarım ürünlerini ikame edemiyorsunuz.” dedi.

Ulusoy, dünyanın bu şoku 1-2 aylık mevcut buğday stoklarıyla götürebileceğini söylediği konuşmasında, “Süre uzarsa o zaman problem daha büyük hale gelir. Rusya’dan tedarikte bir kesinti olursa Türkiye’de her şey eskisi gibi devam eder diyemeyiz. Mutlaka bunu ikame etmemiz gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.