Dünya Bankası yeni Türkiye Ülke Direktörünü açıkladı

J. Humberto López kısa süre önce üç yıllık görev süresini tamamlayan Auguste T. Kouamé’nin yerine göreve getirildi.

İspanya vatandaşı olan López, Türkiye’nin kalkınma gündeminin ilerletilmesinde Türkiye Hükümeti’ne destek sağlayan Dünya Bankası Programına ve Portföyüne liderlik yapacak.

J. Humberto López kimdir?

López en son olarak Doğu ve Güney Afrika bölgesi Strateji ve Operasyonlar Direktörü olarak görev yapmıştır. Bu görevi kapsamında, 60 milyar ABD dolarının üzerinde bir bedele sahip 350’den fazla projeden oluşan bir portföyün yönetildiği bölgedeki strateji ve çalışma programlarının belirlenmesinde ve uygulanmasında Başkan Yardımcısı’na destek sağlamıştır.

López bu görevi öncesinde Dünya Bankası’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesi Strateji ve Operasyonlar Direktörü olarak görev yapmıştır ve bu görevinin yanında Eylül 2019 ile Haziran 2020 tarihleri arasında Bölge Başkan Yardımcısı Vekili olarak da hizmet vermiştir.

Humberto López Dünya Bankası’ndaki kariyeri boyunca başka görevlerde de bulunmuştur. Orta Amerika Ülke Direktörü olarak ve Dünya Bankası’nın Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde Yoksulluğu Azaltma ve Ekonomik Yönetim Bölümü Direktörü olarak da görev yapmıştır.

Humberto López, maliye politikası, döviz kuru belirleme, büyüme, yoksulluk ve gelir eşitsizliği gibi çeşitli alanlarda kapsamlı çalışmalar yayınlamıştır ve serbest ticaret anlaşmaları, göç ve işçi Dövizleri ve büyüme için yatırım ortamının rolü hakkında üç kitabın editörlüğünü yapmıştır.

López Dünya Bankası’nda çalışmaya başlamadan önce Salamanca Üniversitesi’nde (İspanya) İktisat öğretim üyesi ve Baton Rouge’daki Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde (ABD) misafir yardımcı doçent olarak görev yapmıştır.

Humberto López, İtalya’nın Floransa şehrindeki Avrupa Üniversitesi Enstitüsü’nden İktisat alanında doktora derecesi almıştır. López göreve başlaması vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Dünya Bankası, 70 yıldan uzun bir süre boyunca, kalkınma çabalarında Türkiye’ye eşlik etme ayrıcalığına sahip olmuştur. Birbiri ardına ortaya çıkan küresel şokların dünya genelinde yarattığı ekonomik belirsizliklere rağmen, Türkiye ekonomisinin olumlu beklentilerinin vatandaşlarının yaşam kalitesini iyileştirme devam etmesi için, bu verimli ilişkiyi daha da derinleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Banka, finansman, diyalog, stratejik programlar ve bilgi ürünleri yoluyla Türkiye’nin Üst-Orta Gelirli Ülke statüsünü koruma ve İklim gündeminde önemli bir küresel uygulayıcı olma hedefini desteklemeye hazırdır.”

Türkiye son mali yılda Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (IBRD) sağlanan 1,6 milyar dolara yakın bir finansman içeren portföyü ile Dünya Bankası Grubu’nun üçüncü en büyük müşterisidir. 2017-2023 Mali Yıl dönemini kapsayan, toplamda 7-10,5 milyar dolarlık Ülke İşbirliği Çerçevesi kapsamında Banka’nın ülkeye sağladığı net taahhüt Temmuz 2022 itibariyle 23 proje için 7,0 milyar dolara ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir