Dubai emlak piyasası küresel yavaşlamadan yararlanıyor

Dubai Tapu İdaresi, alıcıyı açıklamadan Palm Jumeirah’ta bu ay 163 milyon dolarlık bir emlak anlaşması yapıldığını bildirdi ve bu rakam tüm zamanların en yüksek seviyesini işaret etti.

Dubai emlak piyasasında geçen yıl boyunca yaşanan hızlı yükseliş sonrasında, bu rekorun bile çok uzun süre ayakta kalmayacağı düşünülüyor.

Hintli milyarder Mukesh Ambani’nin Mart ayında en küçük oğlu için Dubai’de 80 milyon dolarlık bir malikane satın almasıyla Dubai emlak piyasası için yeni bir rekor kırılmıştı.

Ancak sadece 13 hafta sonra, gizemli bir alıcının, şehrin yapay ağaç şeklindeki Palm Jumeirah adasında sekiz yatak odalı, 18 banyolu bir villa için 302,5 milyon dirhem (82,4 milyon dolar) ödemesiyle zirve yenilenmişti.

Alımların yüzde 70’inden fazlası peşin

Emlakçılar alım satım işlemlerinin yüzde 70’inden fazlasının peşin olarak gerçekleştiğini belirtiyorlar.

Yurtdışından gelen alıcılar arasında, ülkelerinin Ukrayna’yı işgalinden sonra paraları için güvenli bir sığınak arayan zengin Ruslardan, petrol fiyatlarındaki artışın ardından komşu Körfez ülkelerinde zenginleşen girişimcilere ve yatırımcılara kadar geniş bir müşteri portföyü bulunuyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) birinci sınıf emlak fiyatları Eylül ayına kadar 12 ayda yüzde 70,3 arttı ve onu Knight Frank’in bir şehrin en çok arzu edilen ve pahalı evlerine odaklanan küresel endeksinde en büyük kazanan haline getirdi.

10 yıldan biraz daha uzun bir süre önce şehrin emlak piyasası çökmüştü.

BAE bazı uluslararası kuruluşların gri listesinde

Bazı gayri menkul şirketlerinin hala bankalara milyarlarca dolar borcu var ve önemli bir uluslararası finans gözlemcisi, kısmen emlak sektörüne giren yasadışı yabancı parayla ilgili endişeler nedeniyle BAE’yi bu yıl gri listesine aldı.

Hükümet, para girişlerini izleme konusunda istikrarlı ilerleme kaydettiğini ve daha önceki fiyat dalgalanmalarının tekrarını önlemek için yıllar içinde adımlar attığını söyledi. Öte yandan şu anda Dubai’nin emlak sicili halka açık değil ve Tapu Dairesi tipik olarak belirli mülklerin alıcılarının kimlikleri hakkındaki bilgilere erişim sağlamıyor.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nda yerleşik olmayan ve emirliğin emlak sektörünü araştıran Jodi Vittori, “Dubai, nispeten anonim olarak gayrimenkul satın almak için kolay bir yer. Her zaman Covid sırasında olduğu gibi açıkça teşvik edilerek olmasa da Rusya-Ukrayna savaşı gibi her uluslararası krizde, para oraya akıyor gibi görünüyor. Her iki durumda da bu para akışı, ekonomik kalkınma planlarının önemli bir parçası olmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Danışmanlık şirketi Henley & Partners’a göre, BAE bu yıl net 4.000 milyoner girişiyle küresel olarak özel servetin en büyük payını çekecek.

Dubai hükümeti, yabancılara 10 yıllık vizeler teklif etti ve Emirlik’i sosyal olarak eskisinden daha liberal hale getirmek için reformlar başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir