DSO/Keçeci: TCMB’nin faiziyle kredi bulmamız mümkün değil

HABERLER

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci Bloomberg HT’ye finansmana erişimde desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Keçeci, şu anda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizi seviyesinden bankalarda kredi bulmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci bankalardan ihracatçıların temin edebileceği kredinin olmadığını olsa bile maliyetlerini karşılayamayacaklarını, bu yüzden finansmana erişimde desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Keçeci, “İhracatçı olarak birtakım zorluklarımız da var. TCMB’de yılbaşında yayınlanan Dövizin bozdurulması ile ilgili yüzde 25 olayımız var. Bunun dışında Eximbank’ın kredileri ile ilgili durumlar var. Finansal açıdan bizleri zorlayan durumlar söz konusu. Artan hammadde fiyatları ile işletme kredilerine ihtiyaç var. Başta Eximbank olmak üzere Merkez Bankası’nın reeskont kredilerinin ihracatçı için devreye geçmesi gerekir. Normal bankalardan ihracatçının temin edebileceği kredi yok. Olsa bile bizim maliyetlerimizi etkileyen faktörler var. Finansmana erişimde desteğe ihtiyacımız var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.