“Cüzi miktar karşılığında sigorta verilerini vatandaşlarımıza açıyoruz”

Sigortacılık verilerinin toplanması, saklanması, paylaşılmasına dair yönetmeliğin yayınlanmasının ardından Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Müdürü Serkan Avcı Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Avcı “Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sigorta sektörünün verilerini tek bir merkezde toplayıp bunu güvenli bir şekilde saklayan ve sektörün sağlıklı bir fiyatlama yaparak anlamlı istatistikler sunmasına olanak tanıyan, aynı zamanda yanlış sigortacılık uygulamalarını önlemeye yönelik faaliyetler gösteren, gözetim ve denetimin etkin şekilde yapılmasını sağlayan bir kurum” dedi.

Avcı sözlerini şöyle devam etti:

Son dönemde artan paydaş sayımız ve artan verimizin hem toplanmasına hem erişimine yönelik böyle bir yönetmeliğe ihtiyacımız vardı. Düzenlemelerle sigorta aktörlerinin veriye erişiminde sorunları gidermeyi hedefliyor. Veri olgunluğu bizim için çok hassas bir konu. Öte yandan cüzi miktar karşılığında sigorta verilerini vatandaşlarımıza açıyoruz. SBM Online ve 5664 gibi servisler üzerinden örneğin araçlara ilişkin hasar verilerini vatandaşlarımızla paylaşıyoruz.

Kurum bünyemizde yanlış sigortaları önlemeye yönelik bir büromuz var. Bu departmanımız altında bir tanesi ihbara ve incelemeye yönelik bir tanesi de verinin üzerinde analitik çalışmalar yaptığımız ve bunu sektöre sunduğumuz yapılanmalar var. Suiistimale konu sigorta verilerinin zenginleştirilerek sunulmasını planlıyoruz. Sahte poliçe ve sahte hasara ilişkin verileri de sektörümüzle paylaşıyoruz. Veri paylaşımını gerçek zamanlı hale getirmeyi planlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir