Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hollanda Başbakanı’ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hollanda Başbakanı Rutte ortak basın toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Başbakanı Rutte’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Başbakan Rutte’ye Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya arasında yürüttüğü çabalar hakkında bilgi verdim. Perşembe günü Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi’nde bir araya geleceğiz. Türkiye olarak krizin başından bu yana net bir tutum takındık. Sağduyu ve diyalog çağrısı yaptık. Tansiyonun düşürülmesi, diplomasiye alan açılması gerektiğine dikkat çektik.

Ukrayna’daki insani dram artarak devam ediyor. Binlerce sivil hayatını kaybetti. 3 milyonu aşkın insan ülkesini terk ederek komşu ülkelere sığındı. Sayın Zelenskiy ve Sayın Putin ile temaslarımı sürdürüyorum. Dışişleri Bakanım Moskova ve Liviv’de temaslar gerçekleştirdi. Şartların zorluğunun farkındayız. Diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz.

NATO müttefikimiz Hollanda ile ilişkimizi, diyalogumuzu daha da geliştirmek hususunda ortak iradeye sahibiz. Dışişleri Bakanlarımızın istişare mekanizması için toplantıyı mayıs ayında Türkiye’de icra edeceğiz. Ticaret hacmimiz 11 milyar dolara ulaştı. Bu şekilde 2016 yılında belirlediğimiz 10 milyar dolar hedefini aşmış oldu. Şimdi ilk etapta 15 milyar dolar ardından 20 milyar dolar hedefini birlikte ortaya koyduk. Mevcut istatistikler yakaladığımız ivmenin artarak devam edeceğini gösteriyor.”

(Sürecek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.