Cumhur İttifakı ortak liste yapacak mı? AK Parti’den açıklama

Cumhur İttifakı ortak liste yapacak mı? AK Parti'den açıklama

14 Mayıs seçimlerine 38 gün kaldı. Seçmen listeleri ve ittifak denklemleri için partiler zamana karşı yarışıyor. Milletvekili aday listeleri üzerinde çalışmalar da sürüyor. Cumhur İttifakı ortak liste yapacak mı? NTV yayınında konuşan AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Cumhur İttifakı’ndaki tüm partilerin kendi listeleriyle seçime gireceklerini söyledi. Yavuz, 3 dönem kuralının kapsamı daha da genişletilecek şekilde uygulandığını da açıkladı.

14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne 38 gün kaldı. Milletvekilliği aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslimi için süre 9 Nisan Pazar günü saat 17.00 itibarıyla bitiyor.

İttifaktan ayrılmak için partilere tanınan süre ise bugün doluyor.

Partilerin genel merkezleri hareketli. Seçimlere ittifak içinde girecek partiler bugünlerde en çok milletvekilini çıkarmak için yoğun bir mesai içindeler.

Peki Cumhur İttifakı’ndaki gelişmelerde son durum ne? AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, NTV canlı yayınında Funda Görey’in sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin milletvekili aday listeleri tamamlandı mı? Bu sürece çok erken başladık. Bu dün başlamış değil. Mülakatlarımızı yaptık temayük yoklamaları gerçekleşti. Sonuçlar ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği üst kurul, bütün verilerden sonra biraz daha çalışmaları hızlandırdı. Geldiğimiz noktada listede çok önemli aşama kaydettiğimizi düşünüyorum. Pazar gününden önce listeler son şeklini alacak.

Cumhur İttifakı ortak liste yapacak mı?

81 ilin tamamında kendi listemizi çıkartacağız. Cumhur İttifakı’nın içinde yer alan partilerinde böyle bir yaklaşımı var. Onların da kendi listeleriyle seçime gitmek gibi bir düşünceleri var. Şu anda geldiğimiz noktada böyle bir yerdeyiz. Bunun aksini tartışmadık ve düşünmedik. Kendi kişisel logolarıyla kendi tüzel kişilikleriyle girmelerini daha uygun olacağını düşündüler. 4 günlük süreç içerisinde ihtiyaç hasıl olursa her ihtimalin söz konusu olabileceğini de söylemem mümkün. Daha 4 gün var bundan sonra ne olur ne olmaz bilmem. Gidişat o ki partiler kendi logoları ile seçime girecek gibi hareket ediyorlar.

AK Parti milletvekillerinde ne kadar bir yenileme bekleyelim? 3 dönem kuralı işletilecek mi?

Değişim katsayısının yüksek olması bekleniyor. Tam bir karar vermiş değiliz şu anda. 3 dönem kuralının tüzüğün öngördüğünün ötesinde kapsamı daha da genişletilerek uygulanma ihtimalinin söz konusu olabileceğini öngörüyorum. 

Listede sürpriz isimler olacak mı?

Elbette olabilir. Olabilecektir diye düşünüyorum. En geç pazar günü belli olacak. Ben de 4 dönem milletvekili olarak bu kuralın genişletilerek uygulanmasının partimize faydasının olacağını düşünüyorum. Bizim için makamlar önemli değil.

HÜDA PAR’a kaç adaylık kontenjan ayrıldı? Daha önce 8-9 civarında bir açıklamanız olmuştu.

Hayır o kadar değil. Ondan çok çok daha az olacak şekilde. Hem onları tatmin edecek hem bize de uygun gelecek bir sayıda anlaştık.

Seçim beyannamesi hazırlıkları tamamlandı mı?

En geç 11’inde aday tanıtım programında seçim beyannamesini deklare edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir