Coca Cola CEO’su Başarır: Kazakistan’ın negatif bir etkisini görmedik

Eurobond ihracını tamamlayan Coca Cola İçecek ile ilgili açıklamada bulunan Coca-Cola CEO’su Burak Başarır, Bloomberg HT yayınına katılarak Dolar/TL ve enflasyona yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Geçen hafta eurobond ihracını tamamlayan Coca Cola İçecek, KAP’a, “İhraç edilecek borçlanma araçlarının nominal değeri 500 milyon ABD Doları, vadesi 7 yıl, itfa tarihi 20 Ocak 2029, kupon oranı yüzde 4,50, getiri oranı yüzde 4,75 olup, SPK’dan Tertip İhraç Belgesi’nin alınmasını, nihai dokümantasyonun akdedilmesini takiben ve bu tip işlemlerin genelde tabii olduğu diğer koşullara bağlı olmak üzere, satış işlemlerinin 20 Ocak 2022 tarihinde tamamlanması beklenmektedir” açıklamasında bulunmuştu.

Bloomberg HT yayınına katılarak konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Coca-Cola CEO’su Burak Başarır, “Sürdürülebilirliği şirket olarak stratejimizin tam merkezine koyduğumuz için yaptığımız işlerde borçlanırken, bir şekilde bu bonoyu da ihraç etme tarafında karar verdik. Maliyet bizim için salt tercih değil ama bir 5 baz puanlık da bize olumlu etkisi oldu” dedi.

“Mevcut borçlanma oranımız gayet uygun”

Türkiye’de son dönemde yaşanan oynaklık ve yükselen Eurobond faizlerinin borçlanma maliyetleri üzerindeki etkisini de değerlendiren Başarır, “Fed’in faiz artırımı ve gelişmekte olan piyasalardaki etkisini düşündüğümüz zaman biz mevcut borçlanma oranımızın gayet uygun olduğunu düşünüyoruz. Yaklaşık 30-40 baz puanlık bir etkisi olduğunu tahmin ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Şirketin uzun vadeli stratejisinde sürdürülebilirliğin her alınan kararın merkezinde yer aldığını söyleyen Başarır, “Bononun vadesi boyunca verdiğimiz temel iki tane taahhüt var. Su kullanım oranındaki verimlilik ve enerji kullanım verimlilik oranı. Verdiğimiz hedefler, tahvilin vadesi boyunca 7 yıllık hedefler. Su kullanım oranına özellikle baktığımızda, önümüzdeki 7 yıl içerisinde yüzde 20 oranında daha düşürme taahhütümüz var” dedi.

Girdi maliyetlerinde Döviz bazında artış öngörüsü

Kur oynaklığının operasyonel maliyetleri üzerindeki etkisi üzerine de açıklamalarda bulunan Başarır, enflasyonun yılın ilk yarısında biraz daha yüksek, ikinci yarısında ise gevşeyeceğini düşündüklerini belirtti. 2022 yılında yabancı para bazında girdi maliyetlerinde artış öngördüklerini söyleyen Başarır, yılın ikinci yarısında ise arzın artmasından dolayı dolar bazında daha normal seviyeleri öngördüklerini söyledi. Kurdaki sakinlemenin yılın geri kalanında devam etmesini beklediklerinin altını çizen Başarır, dolar/TL’nin 16, 17 seviyelerinde bir ortalama kurla yılı bitireceğini düşündüklerini ifade etti. Kazakistan operasyonuna ilişkin de açıklamada bulunan Başarır, konsolide rakamlara yansıyacak negatif bir etki görmediklerini de dile getirirken, ülkenin 2021 yılında yüzde 12-13’lük bir ağırlığa sahip karlı bir operasyon olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.