Çin İran ve Venezuela’dan ucuz petrol ithalatını artırdı

Çin 2021’de İran ve Venezüela’dan ham petrol ithalatını ikiye katladı.

Veri istihbarat firması Kpler’e göre Çin’in petrol ithalatı önceki yıla kıyasla yüzde 53 artışla 324 milyon varil oldu. Bu, 2018’den beri en büyük ithalat rakamı olarak kayda geçti. Çin o dönemde iki ülkeden toplam 352 milyon varil petrol ithal etmişti.

Uluslararası piyasalarda artan fiyatlar ve Pekin’in ithalat kotaları özel rafinerileri bu 2 ülkeden ithalata yöneltti. İran ve Venezuela petrolleri genelde Umman ve Malezya orijinli olarak etiketleniyor. Resmî verilere göre Çin Aralık 2020’den beri İran’dan ham petrol ithal etmedi, Umman ve Malezya’dan ithalat ise arttı.

Braemar ACM Shipbroking Araştırma Birimi’nden Anoop Singh “ithalattaki artışı petrol fiyatlarındaki yükseliş tetikledi. İran petrolü Çin’e yüzde 10 daha ucuza geliyor. ABD de İran’la nükleer anlaşma yapacağı için yaptırımları hafifletti” diye konuştu.

Danışmanlık şirketi Energy Aspects’e göre Çin’in İran’dan yaptığı ithalat, nükleer görüşmelerin yavaş ilerlemesi nedeniyle yüksek kalabilir. Küresel petrol fiyatlarının geçen yıl yüzde 50 artması da bu bölgeden ithal edilen petrolü daha ucuz ve daha cazip hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.