Çin Devlet Başkanı Şi’den yaptırım tepkisi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan direkt olarak bahsetmeden ülkesinin tek taraflı yaptırımlara ve “sınırı aşan yetki alanlarına” karşı olduğunu tekrarladı.

Çin daha önce Rusya’ya uygulananlar da dahil olmak üzere Batı tarafından uygulanan yaptırımları birçok kez eleştirse de bu yaptırımların Pekin’e sıçrama ihtimaline karşılık Moskova’ya verdiği destek konusunda da oldukça dikkatli davranmaya özen göstermeye devam ediyor.

Boao Forum for Asia’ya video konferans yoluyla konuşan Şi, ekonomik izolasyon ve tedarik zincirlerine zarar vermek gibi baskı taktiklerinin işe yaramayacağı konusunda uyarılarda bulundu.

“Çin güvenliğin bölünmezliğini esas alan bir küresel güvenlik insiyatifi meydana getirmek istiyor” diyen Şi, “Güvenliğin bölünmezlik prensibini esas alarak dengeli, etkili ve sürdürebilir bir güvenlik mimarisi inşa etmeli ve diğer ülkelerde güvenliği feda ederek ulusal güvenlik inşasına karşı çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

Rusya da bir süredir “bölünmez güvenlik” prensibini esas alan ve hiçbir ülkenin diğerinin güvenliğini feda ederek kendi güvenliğini artıramayacağını öne süren 1999 anlaşmasına saygı göstermesini talep ediyor.

Küresel tedarik zincirini istikrara kavuşturmak için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyleyen Şi, Çin ekonomisinin dirençli olduğunu ve uzun vadeli hedeflerinin değişmediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir