Cari açık ve net hata noksana 22,5 milyar dolarlık neşter

Türkiye’nin son 10 yıllık seyahat geliri TÜİK’in yaptığı son revizyon ile 22,5 milyar dolar yukarı yönlü revize edildi. Söz konusu veri TCMB’nin ödemeler dengesi verisinde de kullanılıyor. Bu da aynı dönemde Türkiye’nin cari açığının aşağı yönlü revize edileceği anlamına geliyor. Daha düşük cari açık ile birlikte son dönemde tartışma konusu olan net hata noksan kalemi de daralacak.

TÜİK veri kaynaklarını artırdı

Türkiye’nin turizm gelirleri son açıklanan veriye kadar gümrüklerde yapılan anketlere dayanıyordu. Revizyon sonrası bu yönteme ek olarak Bankalararası Kart Merkezi verileri ile sağlık ve eğitim turizm araştırmaları da veri hesaplanmasına dahil edildi. BKM verileri ve sağlık turizmi verilerinin güncellemesi 2019 yılından itibaren başlatıldığından, verilerdeki asıl fark bu dönemden sonra gerçekleşti.

2021 yılı cari açığı 13,9’dan 8,2 milyar dolara inecek

Türkiye ekonomisi son 3,5 yılda kümülatif olarak 84 milyar dolar cari açık verdi. Bu döneme dair yapılan revizyon sonrası cari açık yüzde 20 azalacak. 2021 özelinde cari açık 5,7 milyar dolar düşüşle 8,2 milyar dolara kadar inecek. 2019’daki cari fazla ise 10 milyar dolara yükselecek.

Revizyon net hata noksan tartışmasını azaltacak

Türkiye’nin cari açık finansmanın son yıllarda net hata noksan kalemi öne çıkıyor. Örneğin geçen yıl verilen 13,9 milyar dolarlık cari açığın 8 milyar dolarlık kısmı ‘kaynağı belirsiz’ para girişi ile finanse edildi. TÜİK’in son revizyonu ile birlikte cari açık düştüğü için net hata noksan kalemi de otomatik olarak 2,3 milyar dolara inecek.

MEHMET FİLOĞLU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir