Bütçede yılın en yüksek aylık açığı

Merkezi yönetim bütçesi Eylül ayında 78,6 milyar TL açık verdi. Böylelikle 2022 yılının en yüksek aylık açığı kaydedildi.

Ağustos ayında bütçede 3,6 milyar TL’lik fazla kaydedilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Eylül’de faiz dışı denge 45,5 milyar TL açık verdi. Eylül’de bütçe harcamaları 285,6 milyar TL olurken, genel bütçe giderleri de 206,9 milyar TL’de kaldı.

Eylül ayı sonuçlarında faiz harcamalarındaki artış da dikkat çekti. Buna göre Eylül’de faiz harcamaları 33,1 milyar TL olarak kaydedildi. Böylelikle Şubat ayındaki 43,7 milyar TL’lik aylık faiz harcamasından bu yana en yüksek faiz harcaması izlendi.

Ocak-Eylül döneminde bütçe açığı 45,5 milyar TL

2022 yılı Ocak-Eylül döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 2,02 trilyon TL, bütçe gelirleri 1,97 trilyon TL ve bütçe açığı 45,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde faiz dışı bütçe giderleri 1,81 trilyon TL ve faiz dışı fazla ise 161,6 milyar TL olarak kaydedildi.

Son 12 ayın tablosuna bakıldığında ise bütçe açığının 176,6 milyar TL’ye çıktığı görüldü.

Öncü veride de açık kaydedilmişti

Bu verinin öncüsü olan ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan nakit bütçe gerçekleşmeleri 48,1 milyar TL faiz dışı ve 79,3 milyar TL bütçe açığı verildiğini yansıtmıştı.

Geçen yıl 20,6 milyar TL faiz dışı ve 32,9 milyar TL bütçe açığı verilmişti. Ancak bunda Eylül vergi tahsilatının 10 milyar TL’lik kısmının sonraki aya kayması etkili olmuştu.

Bu yıl ise vergi kayması olmadı. Bu doğrultuda, bütçe performansında belirgin bir kötüleşmeden söz edilebiliyor. Tahakkuk bazında hesaplanan merkezi yönetim bütçesi ise geçen yıl Eylül ayında 23,6 milyar TL açık vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir