Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (7 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (7 Haziran 2022 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar? Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Brent petrol kaç dolar? 

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 75,75 dolardan işlem görüyor. Dün 76,75 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,29 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.15 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,7 azalışla 75,75 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 71,26 dolardan alıcı buldu. Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicileri ABD ve Çin’den gelen karışık ekonomik verilerin küresel ekonomik resesyon endişelerini artırması etkili oldu. Petrol fiyatları Suudi Arabistan’ın temmuzda petrol üretiminde günlük 1 milyon varil ek kesintiye gitme kararının ardından pazartesi günü 1 dolardan fazla yükselmişti. Ancak, ekonomik yavaşlamaya yönelik giderek artan endişeler salı gününden bu yana petrol fiyatlarını sınırlandırarak OPEC+ grubunun fiyatları destekleme çabalarını törpülüyor. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de ihracatın mayısta beklenenden çok daha hızlı daraldığına ve ithalatın daha yavaş da olsa düştüğüne yönelik haber akışı fiyatları baskılıyor. Çin’de mayıs ayı dış ticaret fazlası 65,8 milyar dolarla beklentilerin altında seyrediyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikalarına ilişkin belirsizlikler de yatırımcıların temkinli davranmalarına neden oluyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın yüzde 81 ihtimalle politika faizini sabit tutacağı öngörülürken, nihai faiz oranının yüzde 5,25-5,50 seviyesinde belirleneceğine yönelik beklentiler de güçlü kalmaya devam ediyor. Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta önceki haftaya göre 1 milyon 710 bin varil azalış tahmin edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, 1 milyon 500 bin varil artış olacağı yönündeydi. Stoklardaki azalış öngörüsü ülkede talebin yüksek seyrettiği algısı yaratarak fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtladı. ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi stok verileri ise bugün açıklanacak. Uzmanlar, arz daralması endişeleriyle birlikte yaz seyahat sezonunun yaklaşmasının da gelecek aylarda benzin ve jet yakıtı talebini artıracağını ve fiyatların 80 ila 90 dolar bandında seyredebileceğini tahmin ediyor. Brent petrolde teknik olarak 75,89 ile 76,02 dolar aralığının direnç, 75,66 ile 75,56 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR? Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar. Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır. Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR? SPK’nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre). Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilmektedir. Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir