Borsa İstanbul’da tarihi zirve!

Borsa İstanbul 100 endeksi, tüm zamanların en yüksek seviyesini 3 bin 927 puana taşıdı. Peki yükselişi hangi gelişmeler destekliyor? Yeni zirveler bekleniyor mu?

bigpara.com

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi güne yeni zirvesiyle başlarken; sonrasında da rekor üzerine rekor kırmayı sürdürdü. BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününe, 59,81 puan ve yüzde 1,55 değer kazancıyla 3 bin 907 puan ile tüm zamanların en yüksek gün içi rakamından başladı. Endeks yükselişini sürdürerek, gün içi tarihi rekorunu 3 bin 927 puana taşıdı. BIST 100 endeksi, bugün içerisinde en düşük 3 bin 869 puanı görürken; saat 11:49 itibarıyla yüzde 1,00 değer kazancıyla 3 bin 887 puan seviyesinde işlem görüyor.

Sektör endeksinin tamamı güne yükselişle başladı ve bankacılık endeksi açılışta yüzde 5,89; holding endeksi ise açılışta yüzde 1,1 yükseldi. Şu dakikalarda ise, bankacılık endeksi yüzde 3,42 oranında değer kazanırken; holding endeksi yüzde 0,95 yükselişte…

BIST 100 endeksi, dün banka hisseleri öncülüğünde sert yükselirken; tüm zamanların en yüksek kapanış rekorunu kırmış ve zirvesini 3 bin 847 seviyesine taşımıştı.

BORSA İSTANBUL’DA YÜKSELİŞ YÜZDE 100’Ü AŞTI

Küresel çapta baktığımızda risk iştahı iki gündür yüksek seyrediyor. Yurt içinde ve yurt dışında şirketlerin finansal sonuçlarına ilişkin pozitif beklentiler, endeksleri destekleyen en önemli sebeplerden biri olarak öne çıkıyor. Küresel piyasalarda risk iştahının kötümser bir hal alması halinde, Borsa İstanbul’da iyimser seyrin bilanço sezonunun da desteğiyle devam etmesi bekleniyor.

Borsa İstanbul, yatırımcıların kendini enflasyondan koruma aracı olarak görülmeye devam ediyor. Borsada işlem gören en büyük 100 şirketin değerini gösteren BIST 100 endeksinin yıl başından bu yana getirisi, dünkü kapanış rakamına göre baktığımızda yüzde 100’ü aştı. Bankacılık endeksine baktığımızda ise yılbaşından beri değer kazancı yüzde 136 olurken; holding endeksinde yükseliş yüzde 119’u aştı.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Etiketler

  • Borsa İstanbul
  • hisse senetleri
  • BIST 100

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir