BofA’nın anketinde dip beklentisi

Bank of America’nın gerçekleştirdiği bir anket fon yöneticilerinin, hisse senetlerinin 2023’ün ilk yarısında dip yapmasını beklediklerini ortaya koydu.

Yatırımcıların portföylerinin yüzde 6,3’ünü nakitte tuttuklarına ve bu oranın Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyede olduğuna işaret eden stratejistler, anket katılımcılarının yüzde 49’unun da hisse senetlerinde “piyasa altı getiri” beklediklerini belirttiler.

Michael Hartnett liderliğindeki stratejistlerin notunda, piyasadaki likiditenin kayda değer şekilde azaldığı belirtildi. 7-13 Ekim tarihleri arasında, toplamda 971 milyar dolarlık portföy yöneten 326 fon yöneticisi ile yapılan anket rekor sayıda katılımcının gelecek 12 ayda ekonominin daha da kötüye gitmesini beklediğini ortaya koysa da katılımcıların yüzde 79’u söz konusu dönemde enflasyonun düşeceğini tahmin etti.

Fed’in şahinleşen güvercini: Fed yüzde 4,5’te durmayabilir

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ‘temel’ enflasyon göstergelerindeki bozulmanın devam etmesi halinde, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yüzde 4,5-yüzde 4,75 seviyesine ulaşılınca durduramayabileceğini söyledi.

“İçlerinde en yapışkanı olan çekirdek enflasyon yükselmeye devam ediyor ve sürekli olarak yukarı yönlü sürprizle karşılaşıyoruz” diyen Kashkari, “Temel ya da çekirdek enflasyonda iyileşme görmezsek, yüzde 4,5 ya da yüzde 4,75’te faiz artırımlarını sonlandırmayı destekleyemem” diye konuştu.

Kashkari daha önceki açıklamalarında yüzde 4’ün üzerinin gelecek yılın başlarında görülebileceğini beklediğini belirtmişti. Fed yetkilileri geçen ayki toplantılarında faizin 2023 yılında yaklaşık yüzde 4,5’e ulaşacağını öngörmüşlerdi. Vadeli işlemlerdeki yatırımcı fiyatlamaları ise faiz oranlarını gelecek yıl başında yüzde 4,9 civarında olacağı beklentisini yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir