Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ekim’de yükseldi

Japon yeninin dolara karşı 32 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, gözler bir kez daha Japonya Merkez Bankası’na (BOJ) çevrildi.

Dolar/yen kuru cuma gününü kritik 150 seviyesine oldukça yakın, 148,67 seviyesinden tamamlamıştı. Böylece yen dolara karşı aralıksız 9. haftasını da düşüşle noktalamıştı.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki Cuma günkü açıklamasında, para piyasalarında artan oynaklıktan “derin bir endişe” duyduklarını belirtirken, ülkenin üst düzey döviz yetkilisi Masato Kanda da “Cesur adımlar atmaya hazırız” açıklamasını yapmıştı.

Benzer bir açıklama Cumartesi günü BOJ Başkan Yardımcısı Masazumi Wakatabe’den geldi. Wakatabe piyasadaki hareketlerini “tek taraflı” olarak tanımladı.

Kuroda gevşek politikadan vazgeçmiyor

Aynı gün açıklamalarda bulunan BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda ise yendeki düşüşe karşın merkez bankasının duruşunda bir değişiklik olmayacağını ve gevşek para politikasına sadık kalacaklarını vurguladı.

Kuroda, “BOJ, parasal genişlemeye devam etmeyi, ekonomiyi desteklemeyi ve fiyat istikrarı hedefini sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde sağlamayı uygun gördü” dedi. Japon yeni tüm bu açıklamaların ardından zayıf görünümünü sürdürüyor.

Japonya 22 Eylül’de, ABD ile para politikasının ayrışması nedeniyle para birimi yenin kayıplarının hızlanması karşısında 1998’den beri ilk kez döviz piyasasına müdahale etmişti.

Bazı stratejistlere göre Japon yetkililer tekrar harekete geçmek için belirli bir seviye yerine düşüşlerin hızına odaklanabilir. Ancak bazıları da 150’nin Japon vatandaşları için önemli bir psikolojik seviye olduğunu ve aşılmasının hükümet üzerinde yeniden harekete geçmesi için baskı oluşturacağını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir