Bitcoin ‘ölüm kavşağı’na yaklaşıyor

Fed Başkanı Powell’ın ekonomideki toparlanmanın devamını sağlamak için enflasyonu dizginleyeceklerini açıklamasının ardından küresel borsalar yükseldi.

ABD’de Dow Jones yüzde 0,51, S&P 500 yüzde 0,92, Nasdaq 100 de yüzde 1,47 yükselişle kapandı. S&P 500 böylece aralıksız 5 günlük düşüşün ardından ilk kez artıda kapanmış oldu. ABD vadeli endekslerinde bu sabah itibarıyla yükseliş sürüyor.

Asya’da da benzer bir tablo var. Hang Seng, ABD piyasalarında işlem gören Çinli teknoloji hisselerine gelen alımların ardından olumlu ayrıştı.

ABD tahvilleri, 3 yıllık bir tahvil ihracının başarılı geçmesinin ardından değer kazandı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,7350’ye gerilerken, getiri eğrisi yataylaştı.

Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,30 düşüşle 1.172,7 puandan kapandı.

Petrol fiyatlarında dün yaşanan yüzde 4’e yakın yükselişin ardından emtia ilişkili para birimleri değer kazandı. Avustralya dolarının iki günlük kazancı yüzde 0,7’ye yakın.

Powell: Gerekirse daha fazla artırırız

ABD Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonun ABD’deki ekonomik toparlanma için “ciddi bir tehdit” olduğunu ve Fed’in enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacağını söyledi.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitap eden Powell, Fed’in sıfıra yakın seviyedeki faiz oranlarını artırmaya ve 8,8 trilyon dolarlık bilançosunu küçültmeye başlayacağını söylerken, bunu aşırı ısınan bir ekonomiyi soğutmaya yönelik bir politika olarak değil, pandemi döneminde uygulamaya sokulan ultra gevşek acil önlemlerin kaldırılması olarak sundu.

Bu yıl normal arz koşullarına dönüleceğini düşündüğünü belirten Powell, “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız.” dedi.

“Gerçekten bu yıl boyunca normale daha yakın bir politikaya geçeceğiz, ancak şu an bulunduğumuz yerden normale giden uzun bir yol var” diyen Powell, bu sürecin istihdam oranı üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını beklemediklerini belirtti. Powell, faizlerin hangi ay itibarıyla artmaya başlayacağı konusunda işaret vermese de bilançoyu küçültmeye bu yıl başlayacaklarını net olarak ortaya koydu. Fed’in iki bölgesel başkanı dünkü açıklamalarında Powell’ı destekledi. Bu yıl faiz kararlarında oy hakkı bulunan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonomi mevcut görünümünü korursa mart ayında faiz artırmayı destekleyeceğini söyledi. Kansas City Fed Başkanı Esther George da Fed’in bilançosunu, normalleşmenin erken aşamalarında küçültmeye başlamaktan yana olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.