Biden’ın görev onayı rekor düşük seviyeye yaklaştı

Reuters’in anketine göre ABD Başkanı Joe Biden’ın görev onayı art arda dördüncü haftada da düşerek Mayıs ayından beri en düşük seviye olan yüzde 36’ya geriledi.

Biden’ın görev onayı Ağustos ayından beri yüzde 50’nin altında seyrederken bu oran Kasım’da yapılacak ara seçimlerde Demokrat Parti’nin Kongre’de en az bir mecliste kaybedebileceğine dair önemli bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Ankette ülkenin en büyük sorununun ekonomi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 34 oldu. Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası küresel yakıt arzını kısıtlaması ve tedarik zincirlerinin Kovid-19 pandemisi nedeniyle zarar görmesi nedeniyle 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele ediyor.

Biden’ın kendi partisindeki görev onayı yüzde 73’le büyük oranda değişmezken bu oran 15 Haziran’da yüzde 74, geçtiğimiz Ağustos’ta yüzde 85 olarak kaydedilmişti.

Cumhuriyetçiler arasında ise 15 Haziran’da yüzde 11 olan görev onayı yüzde 7’ye geriledi. ABD’lilerin sadece yüzde 18’i ülkenin doğru yönde ilerlediğini düşünüyor.

Önceki başkan Donald Trump’ın gördüğü en düşük oran 2017 Aralık ayında gelen yüzde 33’lük onayken Biden’ın daha bu seviyeyi görmediği fakat yaklaştığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.