BETAM: Konutta İstanbul belirgin bir ayrışma sürecinde

Konut satış fiyatları da satılık ilanları da artış gösterdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) “Konut talebinde ve fiyatlarda artış” başlıklı Sahibinden Satılık Konut Piyasası Görünümü: Nisan 2022 notunu yayımladı.

Buna göre, satılık konut cari fiyatlarındaki yıllık artış oranı Türkiye genelinde olduğu gibi üç büyük ilde geçen aya göre yükseldi. Satılık konut fiyatlarının artış hızı geçen aya göre İstanbul’da 21,4, Ankara’da 11,1, İzmir’de 14,8 puan yükseldi.

Böylece, satılık konut cari fiyatındaki yıllık artış oranı İstanbul’da yüzde 159,3, Ankara’da yüzde 116,6 ve İzmir’de yüzde 119,3 oldu. Satılık konut metrekare ortalama fiyatları İstanbul’da 12 bin 805 TL’ye, Ankara’da 5 bin 545 TL’ye ve İzmir’de 9 bin722 TL’ye yükseldi. Son aylarda İstanbul’da satılık konut fiyatlarında Ankara ve İzmir’e kıyasla daha yüksek artışların gerçekleştiği ve İstanbul piyasasının belirgin bir ayrışma sürecine girdiği dikkat çekti.

Mart ayından itibaren satış fiyatlarındaki artış oranı hızlandı. Şubat ayında 10,2 puan yükselen fiyat artış oranı Mart ayında 15 puan yükseldi. Bu yükselişle satılık konut fiyatları geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 134,3 artarak raporda incelenen dönemdeki yeni en yüksek seviyesine ulaştı.

İlanlar da arttı

Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlenen satılan konutların satılık ilan sayısına oranı, önceki aya göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde yükseldi.

Satılan konut sayısının toplam satılık ilan sayısına oranındaki aylık değişimlerin arka planına bakıldığında hem satılık ilan sayısının hem de satılan konut sayısının belirgin ölçüde arttığı görüldü. Önceki aya kıyasla, satılık ilan sayısı yüzde 10,7 artarak 674 binden 746 bine ulaştı. Satılan konut sayısı ise yüzde 42,1 artarak, 48 binden 69 bine çıktı.

Lüks 25 bin, ucuz 4 bin lira

Bu ayki raporun özgün konusunu oluşturan ucuz ve lüks konut fiyatlarının analizine göre yıllık ortalama satılık konut fiyat artış oranı ucuz konutlarda yüzde 107,6, lüks konutlarda ise yüzde 130,8 oldu. Böylece, ortalama satılık konut metrekare fiyatı lüks konutlarda 25 bin 476 TL’ye, ucuz konutlarda ise 4 bin 182 TL’ye yükseldi.

En hızlı artış Mersin’de

İlan satış fiyatları Mart ayında da geçen yılın aynı ayına göre bütün büyükşehirlerde arttı. Satılık konut mekrekare fiyatlarında en hızlı artışın görüldüğü iller; Mersin yüzde 172,7, İstanbul yüzde 159,3, Aydın ve Antalya yüzde 142,9 ve Diyarbakır yüzde 140 olarak izlendi. En düşük artışların görüldüğü iller ise Erzurum yüzde 94,3 ve Van yüzde 87,7 olarak gözlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir