Bankaların kredi faizi düşürmesi için yeni adım

20.08.2022 20:04 Son Güncelleme:

Ticari kredi faizlerini Merkez Bankası’nın faizlerine yaklaştırmak için makro ihtiyati tedbirler uygulamaya alındı. Bir süredir iş dünyasından gelen ticari kredilere ulaşamama ve yüksek faizli kredi açıklamaları ardından Merkez Bankası harekete geçti. Ankaların zorunlu karşılıklarına dair yeni kararlar aldı. Kararı Ostim Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Berra Doğaner, CNN TÜRK’e anlattı.

Doğaner, alınan kararla zorunlu karşılık oranları bankanın uyguladığı faize göre belirleneceğini “Gönüllü olarak bankaların uyumunu istiyor. Amaç politika faizini ben yüzde 13’e indirdim, fakat ticari kredilerde şirketlere uyguladığınız faiz oranları daha yüksek. Bankaların faiz oranı düşürülmesi hedefleniyor.” Sözlerini kullandı.

Berra Doğaner, düzenlemede çekilen kredilerin dövize gitmemesi için önlem alındığını da bu nedenle faturaların istendiğini “Caydırıcı olan şu, eğer kullandırdığın ticari kredinin faiz oranı yüzde 29,38’i geçiyor ise kullandırdığın kredinin yüzde 90’ı kadar da bana menkul kıymet bloke edeceksin. Bu işte kredi faiz oranlarının düşmesini motive etmeye çalışan bir düzenleme.” ifadeleriyle açıkladı.

Bakan Nebati: Borsaya 18 günde 13,6 milyar TL yabancı yatırım geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir