Bakan Yanık duyurdu! Öğrencilere ulaşım desteğinin ayrıntıları ilk kez açıklandı

13.10.2022 13:21 Son Güncelleme:

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Üniversite öğrencilerine yapılacak ulaşım desteğine ilişkin konuştu. Yanık “Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız. Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla öğrencilerimizin IBAN’larına yatırılacak” dedi.

Yanık, anaokulu desteğine yönelik olarak de “‘İlk ödemeyi bu hafta yapacağız. Sadece vatandaşlarımızın çocuklarını okula kaydettirmeli yeterli. Biz çocuklarımız için ödemeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’na yapacağız” açıklamasını yaptı.

Bakan Yanık, sosyal yardımların kapsamının genişletildiğini belirterek Normal şartlarda bordrolu çalışanların desteklenmesi mümkün değildi. Emeklilerin dul ve yetimlerini bu kapsama dahil ettik. Dolayısıyla kapsam da miktarlar da oldukça genişletildi. Ayrıca fatura ödeme destekleri de sağladık” dedi.

Son dakika! Bakan Bilgin’den asgari ücret ve EYT mesajı

Canlı yayında değerlendirmelerini yapan Bakan Yanık şu ifadeleri kullandı:

“(Türkiye Aile Destek Programı) Bu yardımların bir kısmı sürelidir, bir kısmı da süresizdir. Türkiye Aile Destek Programı ise birer yıllık dönemlerle uygulanan bir program. Bir yılın sonunda duruma tekrar bakıp kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aylık 850 ila bin 205 lira arasında destek veriyoruz.

‘Ulusal Hane Ziyareti’ bu dönemde en önemsediğimiz proje. Yardıma ihtiyacı olanları taramak ve tespit etmek istiyoruz. Hedefimiz 26 milyon, 26 milyon haneye ulaşmak istiyoruz. Bu kapsamda çıkan verilerle birlikte daha sonra yapacağımız yardımları daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştireceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir