Bakan Nebati’den BES’te yeni düzenleme sinyali

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bireysel emeklilik sistemi (BES) ile ilgili yeni düzenleme ve teşviklerin hayata geçirileceği sinyalini verdi.

Bireysel tasarrufların özendirilmesinin, tüm ülkelerde, sosyal güvenlik ihtiyacının artmasının, nüfus ve aile yapısının değişimi ile çok daha önemli bir hâl aldığını belirten Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde, sistemde yeni düzenlemeleri ve teşvikleri de hayata geçirerek, ülke olarak birikimlerimizi daha da yüksek seviyelere taşıyacağız” dedi.

Nebati, gençleri ve tüm yurttaşların gelecek kaygılarını azaltmak ve birikimlerini doğru alanlarda değerlendirmelerini sağlamak amacıyla kurulan bireysel emeklilik sisteminin, tüm katılımcılar için güvenilir bir yatırım ortamı sağladığını dile getirdi.

Katılımcı 14,3 milyonu aştı

Nebati, 18 yaş altı çocuk ve gençlere giriş imkanı getirilmesi, devlet katkısı oranının artırılması ve sistemin sağladığı reel getiri sonucu vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) ilgisinin arttığını belirterek, “17 Ekim 2022 tarihi itibarıyla BES’te yaklaşık 14,3 milyon katılımcıya ve 362 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşıldı” ifadesini kullandı.

Gençlerin büyük ilgi gösterdiğini ve bir yıl gibi kısa sürede yaklaşık 500 bin çocuk ve gencin sisteme dahil olduğunu belirten Nebati, buradaki fon büyüklüğünün 2 milyar liraya ulaştığını aktardı.

Nebati, bu yıl Ocak ayında yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilen devlet katkı oranı ile BES’in, dünyadaki benzer emeklilik sistemleriyle kıyaslandığında devlet olarak sağlanan en cömert teşviklerden biri haline geldiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir